Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Uwaga! Ze względu na regularne zmiany w grze niektóre informacje podane na tej stronie mogą ulegać dezaktualizacji.

DreamWorks Dragons: Rise of Berk (brak polskiego tłumaczenia) — gra mobilna wydana przez firmę Ludia, stworzona przy współpracy DreamWorks Animation Studios przy okazji nadchodzącej premiery filmu Jak wytresować smoka 2. Światową premierę miała 23 maja 2014 roku. Zagrać w nią można na urządzeniach z systemem Android i iOS.

Gra wymaga połączenia się z kontem Facebook. Można grać też jako gość – wówczas jednak postęp zapisuje się wyłącznie na danym urządzeniu i zostaje utracony po odinstalowaniu aplikacji.

Opis[]

Zbuduj swoje własne Berk! Ratuj, wykluwaj i trenuj swoje ulubione smoki! Odkrywaj niezbadane lądy w wielkim świecie wikingów!

Dołącz do Czkawki, Szczerbatka i jeźdźców, by chronić swoją wioskę przed tajemniczymi nieznajomymi, którzy zagrażają pokojowi na Berk. Kim są? I czego chcą od twojego spokojnego domu? Trenuj skutecznie swoje smoki, a ujawinią one nowe umiejętności, które pomogą zapewnić przyszłość twojej wyspie.

Pamiętaj... tu chodzi o wioskę... i SMOKI!

—opis ze strony gry (nieoficjalne tłumaczenie)

DreamWorks Dragons: Rise of Berk to typowa gra ekonomiczna, polegająca na stopniowym rozwijaniu osady i gromadzeniu surowców. Gracz dostaje w swoje ręce niewielki, zarośnięty drzewami i zarzucony kamieniami fragment wyspy Berk, a także Szczerbatka – unikatowego bohatera, którego może wysyłać na poszukiwanie smoczych jaj. Zdobywane w ten sposób smoki po umiejscowieniu na oczyszczonym przedtem fragmencie terenu Berk zbierają ryby lub drewno – dwie podstawowe waluty w grze, służące do rozwoju smoków oraz budynków.

Z czasem do posiadanego skrawka lądu można dołączyć nowe fragmenty wyspy i wysłać do tartaków oraz na łowiska więcej zwierząt. Rozwój Szczerbatka pozwala natomiast na coraz dłuższe eksploracje i tym samym znajdowanie kolejnych, nowych gatunków smoków.

Zasoby i waluty[]

  • RoB-ryba Ryby (ang. Fish) – surowiec potrzebny do karmienia smoków oraz ulepszania niektórych budynków funkcyjnych. Zdobywa się go, wysyłając smoki do chatek rybnych (ang. Fish Hut) i odbierając codzienne darmowe paczki z zasobami. Ryby mogą też zostać przyniesione przez smoki z eksploracji lub podróży.
  • RoB-drewno Drewno (ang. Wood) – surowiec potrzebny do trenowania smoków oraz ulepszania większości budynków funkcyjnych. Zdobywa się go, wysyłając smoki do tartaków (ang. Sawmill) i odbierając codzienne darmowe paczki z zasobami. Drewno może też zostać przyniesione przez smoki z eksploracji lub podróży.
  • RoB-runa Runy (ang. Runes) – waluta premium, za którą można kupować smoki i zasoby, zwiększać ilość przedmiotów przynoszonych z eksploracji, zwiększać ilość miejsc w budynkach funkcyjnych oraz przyspieszać akcje. Zdobywa się ją, wykonując zadania fabularne i codzienne oraz odbierając darmowe paczki z zasobami. Runy mogą też zostać przyniesione przez smoki z eksploracji lub podróży.
  • Odin Coin Monety Odyna (ang. Odin's Coins) – waluta odblokowywana na 8 poziomie Szczerbatka, służąca do zakupów w wewnętrzym sklepie gry (ang. Odin's Market). Można tam nabyć m.in. smoki (co tydzień są to dwa inne osobniki) oraz paczki z zasobami lub tokenami na arenę. Walutę zdobywa się, odbierając codzienne darmowe paczki z zasobami. Każdy taki pakiet zawiera stałą liczbę 6 Odin's Coinów.
  • Amber Icon Bursztyn (ang. Amber) – surowiec odblokowywany na 5 poziomie Twierdzy. Można za niego nabywać liczne statuy, które oprócz funkcji dekoracyjnej podwyższają statystyki poszczególnych gatunków smoków lub w inny sposób wpływają pasywnie na rozgrywkę. Surowiec występuje w grze w dwóch formach: surowej i wypolerowanej.
    • Raw Amber Surowy bursztyn (ang. Raw Amber) – podstawowa forma, w jakiej otrzymuje się bursztyn. Zdobywa się go, wysyłając smoki legendarne na poszukiwania, wykonując codzienne zadania i odbierając darmowe paczki z zasobami, a także wypuszczając zdobyte osobniki. Surowy bursztyn może też zostać przyniesiony przez smoki z podróży.
    • Polished Amber Wypolerowany bursztyn (ang. Polished Amber) – bursztyn dopiero w formie wypolerowanej służy za faktyczną walutę. Aby dokonać wymiany, należy odblokować łódź Ereta (ang. Eret's Boat), gdzie każde 1000 sztuk surowego bursztynu można zamienić na 1 wypolerowany. Zdobycie surowca od razu w tej formie jest możliwe jedynie podczas czasowych wydarzeń.
  • RoB-zelazo Żelazo (ang. Iron) – surowiec odblokowywany po przekroczeniu 12 poziomu Twierdzy. Na dalszym etapie rozgrywki służy, podobnie jak wcześniej drewno, do trenowania smoków oraz ulepszania budynków. Zdobywa się go, wysyłając smoki do kuźni Pyskacza (ang. The Smithy) i odbierając codzienne darmowe paczki z zasobami.

W grze pojawiają się też różnego typu waluty okresowe (np. kwiaty/flagi/motyle), które można zdobywać podczas trwających około miesiąc wydarzeń i w tym czasie kupować za nie rozmaite ekskluzywne dekoracje lub smoki. Po zakończeniu wydarzenia niewykorzystana waluta przepada.

Postacie[]

Obecni w grze bohaterowie wprowadzają gracza w rozgrywkę, zlecają mu zadania, komentują rozbudowę wyspy i są częścią luźnego wątku fabularnego, osnutego wokół akcji filmu Jak wytresować smoka 2.

Miejsca[]

Wyspa Berk[]

Wyspa Berk jest podstawową lokacją, w obrębie której porusza się gracz. Znajdują się tam wszystkie najważniejsze elementy pozwalające prowadzić rozgrywkę. Oczyszczona z kamieni i drzew wyspa stanowi miejsce dla ulokowania platform ze smokami, a znajdujące się w jej obrębie chatki rybne i tartaki pozwalają na zbieranie podstawowych surowców – ryb i drewna. Na Berk znajdują się też misy na ryby oraz stojak na drewno, dzięki którym można magazynować te zasoby.

Teren można też zagospodarować, stawiając na nim rozmaite budowle. Każda z nich wnosi w liczebność budowanej wioski określoną ilość wikingów. Nad Berk góruje masyw Twierdzy, której ulepszanie pozwala na stawianie kolejnych budowli i powiększanie wioski.

Poniżej Twierdzy, po lewej stronie, znajduje się dom Haddocków i rezydujący na platformie obok Szczerbatek, dzięki któremu gracz może poszukiwać jaj kolejnych gatunków smoków. Prawa strona kryje natomiast grotę wypełnioną lawą. Jest to wylęgarnia, w której znalezione jaja mogą się wykluć.

Jako że ograniczona powierzchnia wyspy nie jest w stanie pomieścić wielu smoków, gracz ma do dyspozycji smoczy hangar, do którego wejście znajduje się nad portem. Może w nim trzymać smoki, których nie wykorzystuje obecnie do zbierania surowców. Z kolejnymi ulepszeniami do hangaru można sprowadzać coraz więcej smoków.

Gra wymaga także powiększania terenu wioski poprzez odblokowywanie mostów do kolejnych fragmentów wyspy. Początkowo gracz porusza się wyłącznie po terenach Berk, jednak później jest w stanie dostać się zarówno na wyspy kryjące legowiska smoków legendarnych, jak i na Wyspę Berserków czy Koniec Świata.

Budowle[]

Budynki funkcyjne[]

  • Meade Hall – Twierdza, podstawowa konstrukcja górująca nad wyspą. Odpowiada za ilość i rodzaj budynków możliwych do wybudowania na danym poziomie jej rozwoju, a w związku z tym za liczbę wikingów zamieszkujących wioskę. W jej rozwijaniu pomaga dbanie o wysokie poziomy smoków.
    • RoB-wiking Wikingowie (ang. Vikings) – wraz ze stawianiem kolejnych budynków rośnie liczebność wioski. Odpowiednie zaludnienie jest niezbędne do odblokowywania ulepszeń dla większości elementów w grze.
  • Johann's Boat – łódź dostępna od początku gry. Jest to sklep, w którym za runy, ryby lub drewno można nabyć przedmioty do kolekcji. Towar jest wystawiany zawsze w trzech różnych egzemplarzach i zmienia się co osiem godzin.
  • Eret's Boat – łódź, którą można wybudować po osiągnięciu pułapu zaludnienia 55 wikingów. Dzięki niej gracz zyskuje możliwość przeprowadzania wymiany surowego bursztynu na wypolerowany.
  • Treasure Hoard – konstrukcja od strony wizualnej wykorzystująca projekt tylnego wyjścia ze smoczych stajni, w której można przechowywać statuy lub dekoracje.

Miejsca dotyczące smoków, ich rozwoju i tresury:

  • Hatchery – niewielka jaskinia poniżej Twierdzy, gdzie wykluwają się znalezione podczas eksploracji jaja. Wyjściowo zawiera miejsce na tylko jedno jajo, ale można zwiększyć ten limit trzech takich gniazd.
  • Hangar – zielona konstrukcja od strony wizualnej wykorzystująca projekt głównego wejścia do smoczych stajni, która spełnia właśnie ich funkcję. W tym miejscu można przechowywać wyklute smoki, dla których nie ma miejsca w wiosce. Od jednej z aktualizacji można je tam także tresować i karmić.
  • Academy – miejsce, w którym od samego początku tresuje się smoki, umożliwiając im osiąganie kolejnych poziomów aż do 133.
  • Valka's Sanctuary – miejsce, w którym można tresować smoki na kolejne tytaniczne poziomy. Dzieje się to na poziomach 51, 90 i 134.
  • Dome Academy – miejsce, w którym można tresować smoki od poziomu 135.

Budynki, w których smoki zdobywają elementy niezbędne do rozwoju wyspy:

  • Fish Hut – chatka rybna stojąca nad morzem, w pobliżu łodzi rybackich. W tym miejscu smoki mogą zdobywać ryby. Początkowo odblokowana jest tylko jedna z łodzi, ale można zwiększyć ten limit do trzech, dzięki czemu więcej smoków może łowić ryby w tym samym czasie. Na Berk i okolicznych wyspach znajduje się kilka chatek.
  • Sawmill – tartak stojący w pobliżu punktów wyrębu drzew. W tym miejscu smoki mogą zdobywać drewno. Początkowo odblokowany jest tylko jeden z punktów wyrębu, ale można zwiększyć ten limit do trzech, dzięki czemu więcej smoków może zbierać drewno w tym samym czasie. Na Berk i okolicznych wyspach znajduje się kilka tartaków.
  • The Smithy – kuźnia, budynek przylegający do chaty Pyskacza. W tym miejscu smoki mogą zdobywać żelazo. Posiada nielimitowaną liczbę miejsc.

Konstrukcje, w których można przechowywać zdobyte zasoby:

  • Fish Basin – misy, w których przechowuje się zdobyte ryby. Ich pojemność można zwiększać, rozbudowując je przy pomocy drewna.
  • Wood Stack – stojak, w którym przechowuje się zdobyte drewno. Jego pojemność można zwiększać, rozbudowując go przy pomocy ryb.
  • Iron Storage – magazyn, w którym przechowuje się zdobyte żelazo. Jego pojemność można zwiększać, używając zależnie od poziomu drewna, ryb lub żelaza właśnie.

Domy postaci[]

Podczas rozwijania wioski gracz ma możliwość wybudowania domów dla większości głównych bohaterów występujących w grze. Pozwala to m.in. na umieszczenie ich smoków na specjalnych wybiegach tuż obok chat, a części z nich także na podróże.

  • Hiccup's House – budowla położona obok twierdzy. Jej możliwe interakcje to wysyłanie Szczerbatka na eksploracje lub podróże oraz karmienie go.
  • Astrid's House – po jego wybudowaniu gracz zyskuje możliwość umieszczenia obok Wichury i wysyłania jej w podróże.
  • Snotlout's House – po jego wybudowaniu gracz zyskuje możliwość umieszczenia obok Hakokła i wysyłania go w podróże.
  • Fishlegs' House – po jego wybudowaniu gracz zyskuje możliwość umieszczenia obok Sztukamięs i wysyłania jej w podróże.
  • Ruffnut & Tuffnut's House – po jego wybudowaniu gracz zyskuje możliwość umieszczenia obok Wyma i Jota i wysyłania ich w podróże.
  • Gobber's Hut – po jego wybudowaniu gracz zyskuje możliwość umieszczenia obok Marudy i wysyłania go w podróże.
  • Gothi's Hut – chatka na szczycie skalnego masywu Twierdzy, której nie trzeba odblokowywać; nie ma żadnej funkcji, ale kliknięcie jej za pierwszym razem jest nagradzane osiągnięciem.
  • Heather's House – po jego wybudowaniu gracz zyskuje możliwość umieszczenia obok Szpicruty.
  • Dagur's House – po jego wybudowaniu gracz zyskuje możliwość umieszczenia obok Tajniaka.
  • Valka's House – po jego wybudowaniu gracz zyskuje możliwość umieszczenia obok Chmuroskoka.
  • Eret's House – po jego wybudowaniu gracz zyskuje możliwość umieszczenia obok Czaszkochrupa.

Budynki zwiększające zaludnienie[]

  • RoB-Viking ShackViking Shack – budowla, w której mieści się 1 wiking.
  • RoB-Viking HutViking Hut – budowla, w której mieści się 2 wikingów.
  • Wiatrowskaz-robWeather Vane – budowla, w której mieści się 3 wikingów.
  • RoB-Viking HouseViking House – budowla, w której mieści się 5 wikingów.
  • RoB-Viking CabinViking Cabin – budowla, w której mieści się 10 wikingów.
  • RoB-WindmillWindmill – budowla, w której mieści się 12 wikingów.
  • RoB-Grooming StationGrooming Station – budowla, w której mieści się 20 wikingów.
  • RoB-Viking HearthViking Hearth – budowla, w której mieści się 25 wikingów.
  • RoB Viking LodgeViking Lodge – budowla, w której mieści się 50 wikingów.
  • RoB Yak FarmYak Farm – budowla, w której mieści się 74 wikingów.
  • RoB Town SquareTown Square – budowla, w której mieści się 115 wikingów.
  • RoB Water TowerWater Tower – budowla, w której mieści się 158 wikingów.
  • RoB Viking VillaViking Villa – budowla, w której mieści się 220 wikingów.

Podstawowe mechaniki[]

Smoki[]

Smoki są jednym z bardziej istotnych elementów gry, ponieważ zapewniają stały dopływ podstawowych surowców. Można je zdobyć na różne sposoby, wśród których znajdują się:

  • eksploracje Szczerbatka i Białej FuriiNocna Furia może znajdować standardowych przedstawicieli gatunków, natomiast dostępna dla abonentów gry Biała Furia ma możliwość szukania ekskluzywnych lub unikatowych przedstawicieli.
  • czasowe eksploracje lub kolekcje – Szczerbatek w trakcie kilkudniowych wydarzeń również może szukać ekskluzywnych lub unikatowych przedstawicieli albo też przedmiotów do limitowanych czasowo kolekcji, pozwalających na zdobycie takich osobników.
  • kolekcje stałe – smoki bojowe, egzotyczne oraz wchodzące w skład stad legendarnych można zdobywać poprzez uzupełnianie stałych kolekcji.
  • podróże smoków jeźdźców – Szczerbatek, Wichura, Hakokieł, Sztukamięs, Wym i Jot oraz Maruda mają możliwość wyruszania w podróże, z których mogą przynieść smocze jaja.
  • zakup w Book of Dragons – w miejscu zbierającym wszystkie dostępne smoki z gry niemal każdego osobnika można w dowolnym momencie zakupić za stałą ilość run.
  • zakup w Odin's Market – podczas regularnych zmian w Markecie zawsze są co najmniej dwa smoki do zakupienia za Odin's Coiny.
  • paczki z kartami – w grze można zdobyć kilka rodzajów paczek; część z nich to codzienne darmowe pakiety, za inne można zapłacić Odin's Coinami lub prawdziwymi pieniędzmi. Z dużej części z nich można wylosować jakiegoś smoka.
  • czasowe wydarzenia – składają się na nie limitowane czasowo ciągi bitew, odkrywane dzień po dniu układanki, wymagające regularnego logowania oraz wydarzenia wprowadzające okresowe waluty, za które można nabyć jednego z kilku proponowanych osobników.
  • codzienne nagrody – z kalendarza nagród można pod koniec miesiąca dostać smocze jajo.

Smok musi osiągnąć poziom 4 lub wyższy oraz zostać wystawiony na Berk, by mógł zbierać surowce. Wraz z kolejnymi poziomami wzrasta efektywność i możliwy czas pracy smoka. Aby rozwijać posiadane osobniki, należy je karmić i co trzeci poziom wysyłać na trening.

Każdy ze smoków przechodzi przez kilka stadiów rozwoju:

  1. Poziom 0 – jajo (egg).
  2. Poziom 1-2 – pisklę (baby).
  3. Poziom 3-12 – dziecko (juvenile).
  4. Poziom 13-30 – nastolatek (teen).
  5. Poziom 31-51 – dorosły (adult).
  6. Poziom 52-do końca (aktualnie 150) – tytan (titan).

Trening smoka do tytanicznej formy różni się od zwykłego treningu tym, że nie musi się udać. O wszystkim decyduje losowanie przyjmujące postać kręcenia kołem, na którym żółty wycinek oznacza szansę na pomyślne osiągnięcie stadium tytana. Jeśli trening się nie powiedzie, gracz w ramach rekompensaty za zainwestowane drewno lub żelazo otrzymuje ryby. Każda kolejna próba treningu zwiększa szansę na powodzenie przedsięwzięcia.

Wszystkie smoki przechodzą przez trzy tytaniczne poziomy rozwoju i tym samym trzy tytaniczne treningi, których dokonuje się w Sanktuarium. Dzieje się to na poziomach 51, 90 i 134.

Podział smoków[]

Gra dzieli wszystkie smoki według ich rzadkości:

  • pospolite (ang. common)
  • niepospolite (ang. uncommon)
  • rzadkie (ang. rare)
  • ekskluzywne (ang. exclusive)
  • unikatowe (ang. unique)
  • bonusowe (ang. premium)
  • legendarne (ang. legendary)

Określenia common/uncommon/rare dotyczą gatunków smoków, natomiast exclusive/unique/premium – konkretnych osobników.

W grze znajdują się także smoki zgrupowane w stada ze względu na swój wygląd lub umiejętności:

Ostatnim typem grup są stada legendarne, złożone ze smoków, które zgromadziły się wokół wspólnego legendarnego alfy. Często łączy je kolorystyka i cechy charakteru, zwykle nawiązujące w jakiś sposób do ich przywódcy.

Zarówno smoki ze stad legendarnych, jak i bojowe oraz egzotyczne mogą być zdobywane poprzez kolekcje.

Smoki legendarne[]

Po aktualizacji w maju 2015 roku w grze znalazły się smoki legendarne, posiadające specjalne umiejętności. Mogą one m.in. prowadzić w swoich leżach poszukiwania, dzięki którym zdobywają przedmioty do legendarnych kolekcji oraz surowy bursztyn, a także, po zapłaceniu runami, są w stanie czasowo podnosić konkretne statystyki smoków gracza. Aby je zdobywać, należy podnosić zaludnienie swojej wioski i uzupełniać dedykowane kolekcje. Wyjątkiem jest Ogniowa Burza, która zamiast wypełnienia kolekcji wymaga posiadania odpowiedniej ilość statui na Berk.

Nazwa (PL) Nazwa (ANG) Cena Siedlisko Stado
Zielona Śmierć Green Death 15 000 RoB-runa Wulkan Zielonej Śmierci Smoki brutalne
- Foreverwing 30 000 RoB-runa Las Foreverwinga Smoki ziemne
Oszołomostrach Bewilderbeast 75 000 RoB-runa Lodowiec Oszołomostracha Smoki pierwotne
Krzykozgon Screaming Death 150 000 RoB-runa Jaskinia Krzykozgona Smoki wygnane
Oszołomostrach Drago Drago's Bewilderbeast 150 000 RoB-runa Jaskinia Oszołomostracha Drago Smoki wyzwolone
Fioletowa Śmierć Purple Death 175 000 RoB-runa Jezioro Fioletowej Śmierci Smoki porzucone
Ogniowa Burza Shellfire - Jaskinia Ogniowej Burzy Smoki groźne
Wyrwiflak Szkarłatny Crimson Goregutter 200 000 RoB-runa Leże Wyrwiflaka Szkarłatnego -
Podwodny Rozpruwacz Submaripper 200 000 RoB-runa Zatoka Podwodnego Rozpruwacza -
Strażnik Elder Sentinel 125 000 RoB-runa Leże Strażnika -

Kolekcje[]

Po jednej z aktualizacji w grze pojawiły się kolekcje (ang. Collections). Polegają one na zbieraniu różnorodnych przedmiotów, a następnie wymianie ich na smoki. Istnieją również kolekcje, w których zebrane rzeczy można wymienić na zasoby, takie jak ryby, drewno czy runy. Przedmioty można zdobyć między innymi podczas eksploracji Szczerbatka, wylosować w podróży któregoś ze smoków jeźdźców lub zakupić u Johanna.

Kolekcje dzielą się na czasowe i stałe. Czasowe pojawiają się kilka razy w miesiącu, a gracz ma parę dni na uzupełnienie każdej z nich – jeśli nie uda mu się uzbierać wszystkich przedmiotów, kolekcja przepada. Dzięki kolekcjom stałym można natomiast zdobywać smoki egzotyczne, bojowe oraz wchodzące w skład stad legendarnych. Kolekcje egzotyczne są odblokowane od początku gry, bojowe odblokowują się po wykonaniu odpowiedniego zadania, a legendarne – po zdobyciu poszczególnych legendarnych smoków. W danym momencie gracz może uzupełniać tylko jedną kolekcję z każdego typu.

Koła zębate, będące przedmiotem potrzebnym do każdej bojowej kolekcji, można wygrać podczas bitew z wrogą flotą w trybie Defend Berk. Natomiast przedmioty potrzebne do legendarnych kolekcji znajdują podczas poszukiwań konkretne smoki legedarne.

Eksploracja[]

Podstawowym sposobem zdobywania jaj poszczególnych gatunków smoków jest eksploracja odległych lądów, na którą wyrusza Szczerbatek. Według fabuły gry Czkawka wraz ze swoim wierzchowcem przynoszą na Berk jaja, które znaleźli w opuszczonych gniazdach, co ma związek z wątkiem zbierającego smoczą armię Drago Krwawdonia.

Lokalizacje stałe[]

Szczerbatek szuka jaj gatunków smoków zawsze w tych samych lokalizacjach. Cechują się one między innymi niezmiennym czasem podróży oraz stałą pulą potencjalnych znalezisk.

Gatunek (PL) Gatunek (ANG) Poziom Szczerbatka Podstawowe siedlisko Czas poszukiwań
Koszmar Ponocnik Monstrous Nightmare 4 Lava-Lout Island 1 minuta
Gronkiel Gronckle 5 Bedrock Bluffs 2 minuty
Straszliwiec Straszliwy Terrible Terror 6 Meathead Islands 3 minuty
Wrzeniec Scauldron 7 Unlandable Cove 30 minut
Zaduśny Zdech Smothering Smokebreath 9 Raven Point 30 minut
Szeptozgon Whispering Death 10 Bashem 30 minut
Śmiertnik Zębacz Deadly Nadder 12 Dragon's Nest 1 godzina
Koślawy Mruk Hobblegrunt 13 Skullien Isle 1 godzina
Sidlarz Snaptrapper 16 Badmist Mountains 1 godzina 30 minut
Ostrykieł Snafflefang 18 Great West Ocean 1 godzina 30 minut
Zmiennoskrzydły Changewing 19 Horrendous Point 2 godziny
- Shockjaw 21 Inner Ocean 2 godziny
- Hackatoo 22 Wild Dragon Cliff 3 godziny
Drzewokos Timberjack 24 Cliff of Eternity 3 godziny
Zębiróg Zamkogłowy Hideous Zippleback 25 Isles of Doom 4 godziny
Gromogrzmot Thunderdrum 28 Black Heart Bay 4 godziny
Tajfumerang Typhoomerang 30 Eel Island 5 godzin
Kroplorwij Raincutter 31 Sundering Wastes 5 godzin
- Sliquifier 32 The Long Beach 6 godzin
Marazmor Flightmare 34 Shivering Shores 6 godzin
- Thunderpede 35 The Little Isles 8 godzin
Ogniołyk Hotburple 36 Caliban Caves 8 godzin
Szponiak Scuttleclaw 37 Drenchwood Forest 10 godzin
Gnatochrup Boneknapper 40 Dragon Graveyard 10 godzin
Piaskowa Zjawa Sandbuster 41 Northern Markets 10 godzin 30 minut
Gruchotnik Rumblehorn 42 The Woods That Howled 11 godzin
- Thornridge 43 Dagur's Ship 12 godzin
- Sand Wraith 46 Burned Toe Beach 12 godzin
Burzochlast Stormcutter 49 Island of Night 14 godzin
Wandersmok Skrill 50 Wreck Reef 14 godzin
Raziprąd Seashocker 52 Bloodspilt Bay 15 godzin
- Sweet Death 54 Eternitree 15 godzin
Duży Cień Alpha Shadow 55 Mani's Teardrop 8 godzin
- Windwalker 56 Lava-Lout Island 16 godzin
- Tide Glider 58 Shadow Waters 16 godzin
Księżniczka Ognioglist Fireworm Princess 60 Fireworm Island 16 godzin
- Shivertooth 62 Itchy Armpit 18 godzin
- Woolly Howl 63 Icy Wastes 18 godzin
- Silkspanner 64 Dragonvine Island 9 godzin
- Groncicle 66 Icicle Vale 19 godzin
Podwodny Rozpruwacz Submaripper 67 Valhalla Valley 9 godzin
- Ripwrecker 69 Sullen Sea 19 godzin
- Grapple Grounder 72 Breakneck Bog 20 godzin
Strażnik Sentinel 74 Sentinel Island 9 godzin
- Sword Stealer 75 Perilous Paradise 20 godzin
- Windstriker 76 Windswept Ruin 21 godzin
Mroziczort Snow Wraith 77 Hunter Island 21 godzin
- Slithersong 78 Bog of the Loud Whisper 22 godziny
Nocny Koszmar Night Terror 79 Outpost Island 22 godziny
- Thunderclaw 80 Overcast Island 23 godziny
Paszczogon Singetail 80 Ashbone Tundra 1 dzień 4 godziny
Szybki Szpic Speed Stinger 80 Snarl Haven 1 dzień 8 godzin
Smętny Zgrzytacz Grim Gnasher 81 Vanaheim 1 dzień 8 godzin
- Egg Biter 83 Hatchery Hills 23 godziny
Zbiczatrzasł Razorwhip 85 Shredstone Walls 1 dzień
Mały Cień Small Shadow 87 Mani's Teardrop 10 godzin
- Snifflehunch 90 Dead-End Island 1 dzień
Miażdżytłuk Kafar Catastrophic Quaken 91 Trembling Faults 1 dzień 4 godziny
Eruptodon Eruptodon 93 Eruptodon Island 1 dzień 4 godziny
- Shovelhelm 95 Clattercliff Island 1 dzień 4 godziny
Zbrojoskrzydły Armorwing 100 Armorwing Island 1 dzień 5 godzin
- Threadtail 103 Rough Sands 1 dzień 6 godzin
- Windgnasher 105 Bellowing Heights 1 dzień 7 godzin
- Gobsucker 109 Windy Pass 1 dzień 8 godzin
Bawoleń Buffalord 112 Odin's Grassland 23 godziny
- Prickleboggle 112 Neverglades 1 dzień 8 godzin
Potrójny Cios Triple Stryke 112 Triple Stryke Island 1 dzień 8 godzin
- Rockstomper 115 Shrouded Sands 1 dzień 11 godzin
Jaskiniowy Rabuś Cavern Crasher 124 Restless Hallows 1 dzień 11 godzin
Ślizgochlast Slitherwing 126 Slitherwing Island 1 dzień 11 godzin
Dramillion Dramillion 131 Dramillion Island 1 dzień
Hobgobbler Hobgobbler 138 Dribble Peninsula 1 dzień 11 godzin
Śmierciozaur Deathgripper 144 Tomb Atoll 1 dzień 12 godzin

Lokalizacje okazjonalne[]

Oprócz wyżej wymienionych lokalizacji w grze regularnie na pewien okres czasu (zazwyczaj na kilka dni) pojawiały się lokalizacje okazjonalne, w których Szczerbatek mógł szukać jaj konkretnych przedstawicieli. Znajdujące się w nich jaja za każdym razem były inne.

Od aktualizacji w lutym 2019 roku rolę wszystkich lokalizacji okazjonalnych przejął Hidden World. Nadal dostęp do lokacji ogranicza się do kilku dni, a Szczerbatek za każdym razem szuka w niej innych jaj.

Lokalizacje dawniej pojawiające się w grze okazjonalnie:

  • (No Name) Island
  • Algae Island
  • Armor Wing Island
  • Avalanche Range
  • Baldr's Table
  • Belching Bog
  • Blighted Bog
  • Broke Bone Beach
  • Caldera Cay
  • Cavern Island
  • Changewing Island
  • Chocolate Falls
  • Cliff of Forever
  • Clover Coast
  • Cove of Dawn
  • Dagur's Ship (wersja okazjonalna)
  • Dark Deep
  • Dark Harbor
  • Dragon Island
  • Dragon Vine Island
  • Dragon's Edge
  • Drenchwood Forest (wersja okazjonalna)
  • Edge Cove
  • Eerie Isle
  • Eggsplorer's Edge
  • Eret's Fort
  • Evening Bay
  • Everfrost Forest
  • Far Far Away
  • Fenrir Fen
  • Fireworm Island (wersja okazjonalna)
  • Forest Island
  • Fort Sinister
  • Fowl Smell Flock
  • Freya's Sanctuary
  • Frigg's Hearth
  • Frosttip Peaks
  • Furious Fjord
  • Gathering Gulf
  • Glacier Island
  • Grandiose Glacier
  • Great West Ocean (wersja okazjonalna)
  • Harvest Hill
  • Heimdallr's Hill
  • Hermit's Garden
  • Inner Ocean (wersja okazjonalna)
  • Iron Isle
  • Island of Friga
  • Isle of the Quiet Life
  • Knucklebone Knoll
  • Loki's Howl
  • Lost at Sea
  • Lovesick Rock
  • Ludia Island
  • Lullaby Briar
  • Maddening Marsh
  • Madman's Gully
  • Marsh of the Mad
  • Melody Island
  • Misty Backwoods
  • Montreal
  • Mother's Shield
  • Mount Villainy
  • Odin's Bounty
  • Ostara Isle
  • Outcast Island
  • Perilous Paradise (wersja okazjonalna)
  • Perilous Plateau
  • Pillaging Pillars
  • Pointy Point
  • Puffin Point
  • Quaking Cavern
  • Queen's Cove
  • Rejuvenisle
  • Resolution Reef
  • Roost Rock
  • Rosy Shores
  • Scauldron Island
  • Screaming Death Island
  • Screeching Woodlands
  • Ship Graveyard
  • Sleipnir Island
  • Snoggletog Island
  • Snottite Stop
  • Somewhere on Berk
  • Sparkfire Mountain
  • Speedstinger Island
  • Sunken City
  • Sunstone Island
  • Swarmlands
  • Team Hiccup
  • Team Snotlout
  • Tender Tides
  • The Little Isles (wersja okazjonalna)
  • The Long Beach (wersja okazjonalna)
  • Thor Rock Island
  • Thor's Bluff
  • Thunderclaw Island
  • Towering Timberland
  • Uglythug Lands
  • Valka's Mountain
  • Whispering Death Island
  • Wildwood Shores

Podróże[]

W nawiązaniu do głównego wątku sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata smoki jeźdźców: Szczerbatek, Wichura, Hakokieł, Sztukamięs, Wym i Jot oraz Maruda dzięki Smoczemu Oku mogą wyruszać w podróże. By odblokować tę możliwość, należy zbudować i ulepszyć dom właściciela danego osobnika, a potem rozwinąć smoka do poziomu, którego wymaga jego pierwsza misja.

Każdy smok ma swoją listę miejsc, do których może wyruszyć. Poszczególne wyprawy pobierają przed rozpoczęciem określoną ilość run, ryb, drewna lub żelaza. Lokacje mają różny czas eksploracji, wymagany poziom podróżującego smoka czy możliwe do znalezienia jaja. Potencjalne nagrody można sprawdzić, klikając na ikonę informacji, umieszczoną w prawym dolnym rogu każdego okienka lokacji. Umieszczone w rogu ekranu Smocze Oko wyświetla wtedy między innymi, jakie jaja można wygrać na danej wyprawie.

Podróż składa się zawsze z trzech etapów, między którymi smok fabularnie zatrzymuje się na rozdrożu, a gracz musi dokonać wyboru potencjalnej nagrody – zapłacić surowcami (zazwyczaj runami) za cenniejszą z dwóch znalezionych rzeczy lub zdecydować się na losowanie. Pod koniec wyprawy nagrody zakupione bądź wylosowane na każdym z etapów trafiają na koło i w wyniku zakręcenia nim gracz ostatecznie losuje nagrodę. Mogą to być runy, surowy bursztyn, ryby, drewno, żelazo, smocze jaja, paczki kart lub przedmioty do kolekcji.

Szczerbatek[]

Nazwa lokacji Koszt podróży Czas podróży Wymagany poziom smoka Smocze jaja
Edge Cove 150 000 RoB-ryba 12 godzin 52 jajo Covechargera
jajo Tide Glidera
Melody Island 200 000 000 RoB-drewno 1 dzień 12 godzin 100 jajo Ambered Naddera
Ostara Isle 500 RoB-zelazo 1 dzień 16 godzin 120 jajo Royal Fireworm
jajo Thornridge'a
jajo Muddlehunt
jajo Puddlemuck
jajo Basket Case

Wichura[]

Nazwa lokacji Koszt podróży Czas podróży Wymagany poziom smoka Smocze jaja
Dragon's Edge 4 RoB-runa 6 godzin 6 jajo Edge Naddera
jajo Księżniczki Ognioglist
jajo Sliquifiera
Outcast Island 100 RoB-runa 14 godzin 46 jajo Outsnappera
Snoggletog 350 RoB-runa 1 dzień 10 godzin 80 jajo Szybkiego Szpica
jajo Icebreaker
jajo Coldsnapa
Gothi's Adventure 400 RoB-runa 1 dzień 12 godzin 105 jajo Nocnego Koszmara
jajo Slithersonga
jajo Pupila Gothi

Sztukamięs[]

Nazwa lokacji Koszt podróży Czas podróży Wymagany poziom smoka Smocze jaja
Dragon's Edge 2 RoB-runa 6 godzin 3 jajo Edgewinga
jajo Zaduśnego Zdecha
jajo Szeptozgona
Dark Deep 200 RoB-runa 1 dzień 52 jajo Miażdżytłuka Kafara
jajo Sweet Deatha
jajo Grapple Groundera
jajo Juniora Mieczyka Juniora
Forest Island 300 RoB-runa 1 dzień 12 godzin 101 jajo Threadtaila
jajo Prickleboggle'a
jajo Gobsuckera
jajo Firescrapesa
Eternal Night 400 RoB-runa 1 dzień 16 godzin 110 jajo Threadtaila
jajo Skystreaker
jajo Slimeslingera

Hakokieł[]

Nazwa lokacji Koszt podróży Czas podróży Wymagany poziom smoka Smocze jaja
Edge Cave 6 RoB-runa 8 godzin 6 jajo Zębiroga Zamkogłowego
jajo Drzewokosa
jajo Kiełosada
Dragon's Edge 50 RoB-runa 16 godzin 36 jajo Guslout
Dragon Hunter Camp 60 RoB-runa 20 godzin 75 jajo Cagecrunchera
Iron Isle 200 000 000 RoB-drewno 1 dzień 112 jajo Zbrojoskrzydłego
jajo Dustbrawler

Wym i Jot[]

Nazwa lokacji Koszt podróży Czas podróży Wymagany poziom smoka Smocze jaja
Dragon's Edge 8 RoB-runa 1 dzień 10 godzin 6 jajo Gnatochrupa
jajo Shivertootha
jajo Nightwatcha
Thorstopia 40 RoB-runa 2 dni 2 godziny 90 jajo Threadtaila
jajo Windgnashera
jajo Thorstopian

Maruda[]

Nazwa lokacji Koszt podróży Czas podróży Wymagany poziom smoka Smocze jaja
The Berkery 2 RoB-zelazo 1 dzień 8 godzin 46 jajo Irontooth
Healer Island 10 RoB-zelazo 1 dzień 10 godzin 95 jajo Threadtaila
jajo Prickleboggle'a
jajo Quiverpain

Defend Berk[]

Jednym z trybów gry jest Defend Berk, polegający na obronie przed atakami wrogiej floty na wyspę Berk. Odblokowuje się on, gdy gracz osiągnie 5 poziom Twierdzy i ma co najmniej dwa smoki na poziomie 12.

Fabularnie jest to nawiązanie do serialowego wątku wojny między Wandalami a Łupieżcami, który później płynnie przechodzi w fabułę filmu Jak wytresować smoka 2. Wybrzeże Berk jest atakowane przez flotę Albrechta Perfidnego, a od 51 bitwy – przez Drago Krwawdonia.

Zadaniem gracza jest walka z flotą z pomocą mieszkających na wyspie smoków. Wszystkie smoki dzielą się na następujące typy:

  • Damage Dragons Damage Dragons – mają potężny ogień i zadają bardzo wysokie obrażenia, ale są też bardzo mało wytrzymałe.
  • Health Dragons Health Dragons – są najodporniejsze na pociski wyrzucane przez statki, jednak zadają stosunkowo niewielkie obrażenia.
  • Range Dragons Range Dragons – strzelają z najdalszych odległości, co pozwala im unikać ataków ze statków, a zadawane przez nie obrażenia utrzymują się na średnim poziomie.

Każdy ze smoków ma określoną liczbę punktów w jednej z tych trzech kategorii. Statystyki te są tym wyższe, im wyższy jest poziom danego osobnika.

Początkowo gracz może wysłać do bitwy trzy smoki. Kiedy jego Twierdza osiągnie poziom 7, liczba ta wzrasta do czterech, a na poziomie 11 do maksymalnych pięciu. Każda bitwa przed rozpoczęciem pobiera określoną ilość drewna, zależną od jej poziomu.

Walka zaczyna się 30-sekundową obserwacją floty (ang. Scout). Gracz ma określoną liczbę punktów energii, które może wykorzystać w trzech obszarach: wysłanie smoków do walki, uderzenie ogniem z katapulty w wybrany statek lub skierowanie smoków płonącą strzałą na konkretny statek. Nowe punkty zyskuje się po zniszczeniu każdego ze statków.

Na wyspie znajduje się katapulta. Aby użyć jej podczas walki, należy kliknąć na ikonkę w prawym dolnym rogu przedstawiającą płonącą kulę. Następnie trzeba wybrać statek, który chce się zniszczyć. Można także posłać płonącą strzałę, by skierować swoje smoki na konkretny statek. W zależności od osiągniętego w bitwach poziomu można ulepszać swoją katapultę, by powodowała wśród wrogiej floty większe zniszczenia.

Smoki zawsze atakują statek znajdujący się najbliżej nich. Każda łódź ma swój pasek zdrowia, podobnie jak smoki. Statki niszczy się dzięki smokom oraz kulom ognia, ale dopiero zniszczenie głównego statku kończy grę.

Na górze znajduje się zielony pasek z trzema kluczami – po każdym uderzeniu w wybrzeże Berk wrogiej kuli ognia traci się część paska, a wraz z nim klucze. Im wcześniej bitwa zostanie zakończona sukcesem, tym więcej kluczy otrzymuje gracz. Po zakończeniu gry pojawiają się cztery skrzynie i w zależności od liczby zdobytych kluczy, tyle samo skrzyń można otworzyć. Można także skorzystać z run, aby otworzyć wszystkie skrzynie. Nagrodami są drewno, ryby, runy i przedmioty do kolekcji.

Brawl[]

W grze dostępny jest tryb walki PvE pod nazwą Brawl. Zadaniem gracza jest w nim stworzenie drużyny trzech smoków i wyeliminowanie z jej pomocą sterowanej przez komputer drużyny przeciwnej.

W Brawl dostępne są 44 smoki. Jeśli gracz zdobędzie któregoś z nich w standardowej rozgrywce, jego karta zostanie odblokowana także w trybie walk. By podnosić poziomy smoków walczących na arenie, należy zbierać tokeny, które otrzymuje się m.in. w paczkach będących nagrodami za wygrane walki oraz w codziennych darmowych pakietach.

Wszystkie smoki mogące się znaleźć na arenie mają swoją rangę, zależną między innymi od ich umiejętności oraz unikatowości:

Brawl Classes Strength

Mocne i słabe strony każdej z klas

Jeszcze istotniejszy jest jednak podział na cztery klasy, z których każda wykazuje się w walce innymi umiejętnościami.

  • Protector dragon Protector – smoki z tej klasy atakują stosunkowo słabo, ale mają bardzo duży poziom zdrowia. Ich charakterystyczną umiejętnością jest "Reviver" – podnoszenie sobie lub swoim sojusznikom poziomu zdrowia lub współczynnika obrony, symbolizowane znakiem Brawl Reviver Icon. Są silne przeciwko klasie Cunning, ponieważ długi pasek życia i umiejętność obrony niweluje wpływ ataków tych smoków, ale słabe przeciwko klasie Furious ze względu na brak silnych, aktywnych mechanizmów obronnych, mogących stawić opór jej potężnym atakom.
  • Cunning dragon Cunning – smoki z tej klasy są wyważone, atakują na średnim poziomie, a ich raczej standardowy pasek zdrowia nie czyni z nich łatwych celów. Ich charakterystyczną umiejętnością jest "Shatter" – osłabianie obrony przeciwnika, symbolizowane znakiem Brawl Shatter Icon. Są silne przeciwko klasie Swift ze względu na naturalną podatność tych smoków na ataki, a już zwłaszcza przy obniżonym współczynniku obrony, ale słabe przeciwko klasie Protector, ponieważ nie potrafią atakować wystarczająco mocno, by szybko i skutecznie ją eliminować.
  • Swift Dragon Swift – smoki z tej klasy atakują na średnim poziomie, ale ich pasek zdrowia jest najsłabszy spośród wszystkich czterech typów, przez co są bardzo delikatne. Ich charakterystyczną umiejętnością jest "Ransack" – obniżenie współczynnika zadawanych obrażeń u przeciwnika, symbolizowane znakiem Brawl Ransack Icon. Są silne przeciwko klasie Furious ze względu na fakt, że obniżając pochodzącym z niej smokom współczynnik zadawanych obrażeń, zabierają im ich jedyny atut, ale słabe przeciwko klasie Cunning, która, obniżając im współczynnik obrony, potrafi je bardzo szybko wyeliminować.
  • Furious dragon Furious – smoki z tej klasy atakują z ogromną siłą i mają standardowy pasek zdrowia. Ich charakterystyczną umiejętnością jest "Intimidate" – podnoszenie u siebie współczynnika zadawanych obrażeń, symbolizowane znakiem Brawl Intimidate Icon. Są silne przeciwko klasie Protector, ponieważ należące do niej smoki zwykle nie mają możliwości aktywnie się bronić i zrobić agresorom większej krzywdy, ale słabe przeciwko klasie Swift, bo jej ataki odbierają im podstawowy atut.

Walki toczą się w systemie turowym. Kolejność, w jakiej będą atakować smoki gracza i przeciwnika jest przedstawiona na pionowym pasku z prawej strony ekranu. Smok może wykonać w swojej turze jedną z trzech akcji. Podstawowy atak jest dostępny za każdym razem. Użycie silniejszej umiejętności wymaga wykorzystania określonej ilości mocy.

Przed akcją każdego członka danej drużyny zespół otrzymuje jeden punkt mocy. Maksymalnie można zgromadzić pięć takich punktów. Ich aktualną liczbę u każdej z drużyn obrazują poziome paski podzielone na pięć segmentów. Użycie podstawowego ataku jest darmowe i pozwala zachować punkt. Druga i trzecia umiejętność wymagają w zależności od smoka od dwóch do pięciu punktów – koszt akcji jest podany na ikonie zdolności. Moc jest współdzielona przez wszystkich członków drużyny, dlatego punktami trzeba odpowiednio dysponować.

Nagrodą za zwycięstwo jest paczka z tokenami – brązowa, srebrna lub złota. Aby otworzyć paczkę, należy odczekać określony czas. Gracz może posiadać naraz maksymalnie trzy paczki, a licznik odmierzający czas do otwarcia może być aktywny tylko dla jednej z nich. Jeśli gracz wygrywa walkę, a wszystkie miejsca na paczki są zajęte, otrzymuje on ryby lub drewno.

Istnieje również inny rodzaj paczki z tokenami nazywany Chief Pack. Taki pakiet można otworzyć dzięki pokonaniu w walkach określonej liczby smoków – bez modyfikatorów jest to 10 osobników. Codziennie można otworzyć maksymalnie dwie takie paczki.

Za wygraną walkę gracz zdobywa 30 pucharów, a za przegraną traci ich 5. W zależności od liczby zdobytych pucharów walki odbywają się na różnych arenach. Na każdej z nich gracz dostaje możliwość odblokowywania nowych kart smoków.

W grze regularnie pojawiają się czasowe wydarzenia polegające na toczeniu ciągów walk z coraz silniejszymi drużynami smoków. W takich rozgrywkach przeciwne zespoły często są podzielone na fale, a walka rozłożona na rundy, więc gracz niejednokrotnie musi mierzyć się z więcej niż trzema osobnikami. Między kolejnymi rundami zdrowie członków drużyny gracza nie regeneruje się.

W trakcie wydarzeń gracz może używać wspomagaczy:

  • Sagefruit RoB Icon Sage Fruit – pozwala maksymalnie uzupełnić zdrowie wybranego smoka z drużyny.
  • Full power RoB Icon Action Rush – pozwala maksymalnie uzupełnić pasek mocy.

Na początku każdego wydarzenia gracz otrzymuje po jednym ze wspomagaczy. Jeśli nie zostaną użyte, zachowają się i pojawią przy kolejnych czasowych rozgrywkach.

Po każdej wygranej walce gracz losuje nagrodę, którą mogą być surowce, wspomagacze lub paczki. Za pokonywanie kolejnych etapów ścieżki bitew dodatkowo otrzymuje on określone nagrody gwarantowane.

Ciekawostki[]

  • W grze pojawiają się nowe gatunki, które nie pojawiły się lub nie zostały nazwane w filmach ani serialu.
  • Najdroższymi smokami do zakupienia są smoki bonusowe za 30 000 run.
  • Jedynym przedstawicielem, jakiego w normalnych warunkach może szukać Szczerbatek, jest owca Bellworthy.
  • Tryb Brawl początkowo nazywał się Champions of Berk i był trybem "player-versus-player" (PvP), w którym gracze walczyli przeciwko sobie nawzajem. Ostatecznie jednak zmieniono to na rzecz schematu "player-versus-environment" (PvE), w którym drużyna przeciwna jest kontrolowana przez komputer.

Błędy[]

  • Na Facebooku czasem może się zdarzyć, że gra nie chce się załadować.
  • W grze można spotkać rzadki błąd – czasami pojawia się nieskończona ilość run, jednak nie można ich wydać. Błąd znika po jakimś czasie.

Zobacz też[]

Advertisement