FANDOM


Wikipedia-icon.png Treści z Wikipedii
Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.
Zobacz oryginalny artykuł i autorów.
Dreamworks szczerbatek

DreamWorks (inne nazwy to DreamWorks L.L.C., DreamWorks SKG, DreamWorks Pictures) — amerykańska wytwórnia filmowa, która zajmuje się produkcją i dystrybucją filmów i programów telewizyjnych.

Wytwórnia DreamWorks odpowiedzialna jest za produkcję filmów Jak wytresować smoka, Jak wytresować smoka 2, serialu animowanego Jeźdźcy smoków, a także krótkometrażówek.

Historia

Firma została założona w październiku 1994 roku jako DreamWorks Records z finansowym wsparciem Paula Allena, jednego ze współzałożycieli korporacji Microsoft. DreamWorks Records jednak nigdy nie spełniła pokładanych w niej nadziei i została sprzedana w październiku 2003 grupie Universal Music Group, która z kolei przemianowała ją na DreamWorks Nashville.

Największe sukcesy finansowe firma DreamWorks odnosiła w produkcji filmowej, szczególnie w filmach animowanych. Część firmy DreamWorks zajmująca się animacją, po połączeniu z firmą Pacific Digital Images utworzyła DreamWorks Animation, która początkowo wchodziła w skład DreamWorks SKG. Po sukcesie kasowym jakim okazał się film Shrek 2 w 2004 roku, który stał się najbardziej kasowym filmem animowanym wszech czasów, DreamWorks stała się głównym rywalem firmy Pixar w erze komputerowo generowanych filmów animowanych. W tym samym roku DreamWorks Animation stała się osobną spółką notowaną na giełdzie.

Wytwórnia została wykupiona przez Paramount Pictures w 2006 roku. Od tego momentu stała się dystrybutorem wszystkich filmów animowanych DreamWorks.

Założyciele

Wybrane filmy

Seriale animowane

  • Toonsylvania (1998)
  • Przybysz z gwiazd (1998)
  • Alienators: Evolution Continues (2001)
  • Neighbors from Hell (2010, współprodukcja z 20th Century Fox Television)
  • Father of the Pride (2004–2005)
  • Pingwiny z Madagaskaru (koprodukcja z Nickelodeon) (od 2008)
  • Kung Fu Panda: Legenda o niezwykłości (koprodukcja z Nickelodeon) (od 2011)
  • Jeźdźcy smoków (od 2012)

Galeria


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki