FANDOM


Artykuł
Poprzedni odcinek
Aukcja na miarę bohaterów
Obrońcy Skrzydła (część 1) Następny odcinek
Obrońcy Skrzydła (część 2)
Obrońcy Skrzydła (część 1)
Defenders of the Wing, Part 1
Defenders of the Wing Part 1.jpg
Premiera 20px-Flag_of_Poland.svg.png 28 maja 2017
20px-Flag_of_the_United_States.svg.png 26 czerwca 2016
Szczegóły
Sezon Jeźdźcy smoków: Na końcu świata
Numer odcinka 39
Ogólny nr odcinka 79


Obrońcy Skrzydła (ang. Defenders of the Wing, Part 1) - trzydziesty dziewiąty odcinek sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata.

Opis

Viggo proponuje Czkawce rozejm i podział terytoriów. Jeźdźcy badają, jaka kryje się za tym pułapka, i docierają do wielkiej tajemnicy, jaką skrywa jedna z wysepek Archipelagu.

Fabuła

UWAGA NA SPOILERY! Poniższe treści mogą zdradzać fabułę, czytasz na własne ryzyko! (pomiń)

Jeźdźcy podejmują regularne ataki na statki Łowców Smoków, które to ataki kończą się ich powodzeniem i uwolnieniem bardzo wielu smoków. Łowcy nie mają nad nimi przewagi. Pewnego dnia, gdy Jeźdźcy przebywają w swojej bazie na Końcu Świata, przylatuje Straszliwiec Straszliwy z wiadomością od Viggo. Proponuje on rozejm i by go omówić, chciałby spotkać się z Czkawką na bezludnej wysepce, tylko on i Czkawka. Po długich dyskusjach i przemyśleniach Jeźdźcy zgadzają się na spotkanie.

Przylatują na umówione miejsce i Czkawka ląduje jako jedyny, podczas gdy inni Jeźdźcy krążą wokół wyspy i pilnują, by Łowcy nie podjęli niespodziewanego ataku. Chłopak tymczasem podchodzi do siedzącego pośrodku łąki niebieskich oleandrów Viggo, a obecność kwiatów zmusza Szczerbatka do pozostania w bezpiecznej odległości. Viggo, przyglądając się swojej planszy z grą szpony i topory, proponuje Czkawce rozejm i wyjmuje mapę, na której przedstawia proponowany podział terenu Archipelag na strefę północną, którą chcą zatrzymać Łowcy, i południową, którą pozostawią Jeźdźcom. Viggo podpisuje swoją połowę mapy, Czkawka jednak odmawia i mówi, że musi się jeszcze zastanowić. Zabiera mapę i Jeźdźcy wracają na Koniec Świata. 

Jeźdźcy spędzają cały wieczór na zastanawianiu się nad ofertą Viggo. Czkawka wie jednak, że musi się kryć za tym jakaś pułapka i dochodzi do wniosku, że tuż przy linii podziału terenu musi znajdować się coś, czego Łowcy się obawiają lub czego pragną. Spoglądają na mapę i dostrzegają przy czerwonej kresce małą wyspę Caldera Cay. Już następnego dnia lecą w poszukiwaniu wysepki. 

Zbliżając się do wyspy, zauważają na niej niewielką wioskę. Lądują w pewnej odległości od niej i wędrują piechotą w jej stronę. Regularnie jednak wszyscy Jeźdźcy nagle znikają, Czkawka i Astrid zostają ogłuszeni jako ostatni. Gdy się budzą, są związani w kręgu i otoczeni przez mnóstwo zamaskowanych ludzi. Wówczas podchodzi do nich mężczyzna, który określa ich jako przestępców, a po chwili rozkazuje wszystkim uklęknąć przed królową Obrońców SkrzydłaMalą. Ogłasza ich winnymi przestępstw przeciw wolności smoków. Jeźdźcy spoglądają w bok i widzą swoje smoki niezwiązane, nakłaniane przez tajemniczych ludzi do ucieczki na wolność, te jednak pozostają na miejscu. Mala wyjaśnia, iż jej ludzie są przyjaciółmi smoków, Czkawka zaś odpowiada, że w takim razie muszą zostać sojusznikami. Tajemnicza królowa nie zważa jednak na wyjaśnienia Czkawki i każe uwięzić Jeźdźców na czas przesłuchania. 

Nadchodzi przesłuchanie, podczas którego Mala stawia Jeźdźcom oskarżenie zniewolenia smoków i zmuszania ich do wypełniania woli Jeźdźców. Czkawka, z niezbyt pomocnym wsparciem Mieczyka, wyjaśnia, że jeszcze kilka lat temu ich plemię walczyło ze smokami, ale nauczyło się żyć z nimi w pokoju, a smoki nie są niewolone, lecz chętnie pomagają wikingom i żyją obok nich. Mala, wciąż niechętna zaufaniu przybyszom, rozkazuje umieścić ich w jaskini pełnej smoków, by zobaczyć, czy będą w stanie je ułaskawić. 

W ten sposób wszyscy trafiają do jaskini, lecz to Czkawka, jako przywódca Jeźdźców, zgłasza się na ochotnika, aby wytresować smoka-niespodziankę. Jest pewien, że mu się uda, choć zdaje sobie sprawę, że kilku gatunków smoków nie jest w stanie ułaskawić. Jednym z nich jest Szybki Szpic, któremu Czkawka stawia czoła. Zarówno on, jak i pozostali Jeźdźcy są przerażeni, Mala i jej strażnicy nie pozwalają jednak nikomu pomóc. Czkawka podejmuje wiele prób uspokojenia trzech Szybkich Szpicy, gdy nagle ląduje przed nim Szczerbatek, zasłania go swoim ciałem i odstrasza Szpice. W tym momencie przylatują pozostałe smoki Jeźdźców i ogłuszają pilnujących ich strażników. Czkawka wskakuje na grzbiet swojego smoka i ląduje przed Malą, pytając, czy smoki ryzykowałyby swoje życie, by ratować Jeźdźców, gdyby były zniewolone. Mala wydaje się przekonana i w końcu zgadza się, by zdradzić Jeźdźcom swoje tajemnice. Zastrzega jednak, że jeśli Jeźdźcy w jakikolwiek sposób przejawią zdradę lub wrogie zamiary, Mala osobiście ich zabije. 

Mala oprowadza ich po wiosce, opisując po kolei różne budynki i ich przeznaczenie. Na prośbę Śledzika wyjaśnia także, kogo przedstawia tajemniczy posąg wznoszący się nad wioską. Mala mówi, że jest to posąg ich Wspaniałego Opiekuna, Eruptodona, smoka żyjącego w wulkanie i mającego żywić się płynną lawą. Smok ma chronić wyspę przed nieprzyjacielem, lecz także przed erupcją wulkanu, która mogłaby zniszczyć wioskę.

Tym większe jest przerażenie Jeźdźców i Obrońców Skrzydła, gdy widzą kłęby dymu wydostające się z krateru wulkanu. Pędzą w jego stronę, a gdy docierają na miejsce, Mala zauważa, że smok zniknął. Czkawka dostrzega leżącą na ziemi strzałę Łowców smoków i dociera do niego, że prawdopodobnie Łowcy chcieli zwabić Czkawkę na wyspę, by odwrócić uwagę Obrońców Skrzydła i móc zakraść się do wulkanu, by wykraść smoka. Słysząc to, Mala uznaje, iż Jeźdźcy dopuścili się zdrady, i zmierza w stronę Czkawki i Astrid z zamiarem zabicia ich.

Uff, koniec spoilera.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

  • W tym odcinku widać, iż Viggo jest leworęczny.
  • Viggo wypowiada takie słowa: "[...] Nie mam ambicji, by rządzić całym światem, tak jak... niektórzy. [...]". Możliwe, iż Viggo nawiązał wówczas do Drago Krwawdonia, wówczas jeszcze nieznanego Jeźdźcom. Może to też sugerować powiązania między Łowcami a armią Drago.
  • Jest to pierwsza sytuacja, w której pierwsza część podwójnego odcinka została wyemitowana jako ostatni odcinek sezonu. Druga część odcinka będzie pierwszym odcinkiem kolejnego sezonu.

Zobacz też

Odcinki serialu Jeźdźcy smoków
Jeźdźcy smoków Jak się zakłada Smoczą AkademięWiking do wynajęciaFolwark zwierzęcyOkrutna parkaW smokach nadziejaAlbrecht i ŁupieżcyJak sobie wybrać smokaKrótka historia pewnego portretuSmoczy kwiatSłodka Heathera (część 1)Słodka Heathera (część 2)Festiwal RoztopówBliźniacze szaleństwaKiedy uderza piorunCo kryją smokiSmarkaty smarkaczSkręćkarcze BagnaDziwnobarwny klejnotJesteśmy rodziną (część 1)Jesteśmy rodziną (część 2)
Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk Żyj i pozwól lataćGronkielowe żelazoNoc i wrzaskNiespodzianki spod spoduGdzie zimują OgnioglistyZemstaNa szarym końcuNieposkromiony apetytZębiróg w ogniuWandersmok (część 1)Wandersmok (część 2)Pięć drogowskazówUwolnić WrzeńkaWielki lódBajka o dwóch smokachEfekt węgorzaKto mgłą wojuje...Bim! Bam! Bom!Wyrzutki (część 1)Wyrzutki (część 2)
Jeźdźcy smoków: Na końcu świata Seria 1: Smocze Oko pana tuczy (część 1)Smocze Oko pana tuczy (część 2)Harmonia nieidealnaPod osłoną nocyWiking, co się zowieKomu Gustaw, komuKrólestwo OgnioglistCo by tu schrupaćDobry Kafar nie jest złyKto pod kim dołki kopie (część 1)Kto pod kim dołki kopie (część 2)Odkrycia chodzą paramiKoszmarny koszmar
Seria 2: Drużyna AstridNoc łowców (część 1)Noc łowców (część 2)W cieniu księżycaSączysmark dostaje siekierkęZębiróg WiernogłowyWieczna zmarzlinaNa skraju katastrofy (część 1)Na skraju katastrofy (część 2)Szok i zgrozaPowrót smokaSzpony i topory (część 1)Szpony i topory (część 2)
Seria 3: Wróg mojego wrogaPozory myląWódz może być tylko jedenWszystko zostaje w rodzinieOstatni smok na świecieSielskie wakacjeI co tu zrobić z HeatherąPotrójny ciosWiercipieśńMiędzy młotem a kowadłemGrunt to rodzinkaAukcja na miarę bohaterówObrońcy Skrzydła (część 1)
Seria 4: Obrońcy Skrzydła (część 2)Mieczyk, Szpadka i ToporekApetyt na głowęSączyfochRatując mistrzaStraszna cieśninaNiekończący się dzieńGorączka złotaOut of the Frying PanTwintuitionBlindsidedShell Shocked (część 1)Shell Shocked (część 2)

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki