FANDOM


Snaptrapper transparent
Ta strona dotyczy smoka z filmu. Jeśli szukasz smoka z gry Rise of Berk, zobacz Zielona Śmierć (Rise of Berk).
Artykuł
Pancerna czacha i ogon stworzony do gruchotania kości. Trzymajcie się od nich z daleka. Małe ślepia, duże nozdrza. Polega na słuchu i węchu.

Śledzik o Czerwonej Śmierci, Jak wytresować smoka

Czerwona Śmierć (ang. Red Death) - gigantycznych rozmiarów smok, przedstawiciel ognistej klasy. Jest to jeden z trzech największych gatunków smoków. Królowa smoków ze Smoczego Leża i główny antagonista w pierwszym filmie.

Wygląd

Ten ogromny smok ma kilkadziesiąt metrów długości i wysokości. Jedyne gatunki większe od niego to OszołomostrachKrzykozgon (nie jest on wprawdzie aż tak masywny, jednak jego wężowe ciało jest dłuższe od ciała Czerwonej Śmierci). Czerwona Śmierć ma niezwykle grubą, pancerną, szarą skórę pokrytą licznymi czerwonymi wypustkami i szpikulcami. Uzbrojony w kolce ogon przypomina maczugę i stanowi niezwykle groźną broń, która jednym uderzeniem jest w stanie zniszczyć kilka statków Wikingów lub uszkodzić masywną, skalną ścianę. Dwie pary nóg są równie grube i pancerne, uzbrojone w długie, choć niezbyt ostre pazury.

Rd 5

Czerwona Śmierć miażdży drakkar - porównanie wielkości

Na pancernej głowie znajdują się trzy pary małych, czerwonych oczu. Czaszka zwieńczona jest kołnierzem przypominającym koronę. Niezwykle ogromna paszcza potrafi rozwierać się szeroko i złapać nawet kilkanaście smoków naraz. Czerwona Śmierć nie posiada martwej strefy. Ponadto smok ma bardzo duży zasięg ziania ogniem. Gdy zionie najpierw wydostaje się z paszczy gaz (taki jak u Zębiroga), gdy jest on w granicy gardła, zostaje podpalony i wtedy tworzy się potężny strumień płomieni, przypominający chmurę ognia, jaką wydobywa Gnatochrup. Potrafi zasysać powietrze tak mocno, żeby wciągnąć do swojej paszczy smoka (gdyby nie Czkawka i Szczerbatek, wciągnąłby Wichurę i Astrid).

Ma ogromne (choć w stosunku do ciała małe) skrzydła. Ze względu na swoją wielkość i masę musi uderzać nimi bardzo mocno, wznosi się w powietrze powoli i z trudem. Nie potrafi pikować.

Zachowanie

Bestia bezwzględnie podporządkowała sobie wszystkie mieszkające w okolicy Smoczego Leża smoki z gatunków: Koszmar PonocnikŚmiertnik ZębaczGronkielZębiróg Zamkogłowy. Tajemnicze, przyzywające odgłosy wydawane przez samą Czerwoną Śmierć, a także jej oczy, hipnotyzowały wszystkie smoki, zmuszając je do ataków na wioski wikingów, wykradania im pożywienia i dostarczania go królowej. Gdy któryś z tysięcy podległych Czerwonej Śmierci smoków nie dostarczył wystarczająco dużo jedzenia lub wcale, wówczas gigantyczna bestia wynurzała się z czeluści swojego siedliska, dna wulkanu zalanego lawą, i pochłaniała swoimi wielkimi szczękami nawet kilka uciekających smoków. Można by to było nazwać terrorem, aniżeli hipnozą.

Tresura

Nie istnieje żaden sposób do wytresowania Czerwonej Śmierci. Smok ten jest "stereotypem" wikingów - zabija bezwzględnie, niszczy wszystko na swojej drodze i jest wyjątkowo wredny, bezwzględny i niebezpieczny. Przejawia nawet skłonności kanibaliczne i wywołuje lęk nawet u smoków takich, jak np. Nocna Furia.  

Moce i umiejętności

Królowa

Jako smocza królowa, Czerwona Śmierć wydaje specjalne dźwięki, którymi potrafi przywołać inne smoki. Te są jej posłuszne mimo swojej woli i, wezwane, przybywają do niej jak pszczoły do królowej. Oddziałuje na mniejsze smoki również mentalnie.

Umiejętności bojowe

Red Death fire

Ogień Czerwonej Śmierci

Chociaż Czerwonej Śmierci nie wyróżniają żadne szczególne mechanizmy walki i obrony, sam jej wielki rozmiar czyni jej atuty siejącymi potężne zniszczenia. Swoją ogromną paszczą potrafi zasysać powietrze tak mocno, aby wciągnąć całego smoka z jeźdźcem. Ogień Czerwonej Śmierci sięga kilkudziesięciu, a nawet kilkuset metrów. Jest on niezwykle gorący.

Smok potrafi niszczyć swoim pancernym ciałem i ogonem wszelkie napotkane przeszkody.

Siedlisko

Jedyny znany przedstawiciel tego gatunku zamieszkiwał Smocze Leże na Smoczej Wyspie, dopóki nie został pokonany przez Czkawkę i Szczerbatka. Nie wiadomo, gdzie gniazdują inne Czerwone Śmierci (ani nawet, czy jeszcze jakiekolwiek żyją).

Dieta

W filmie, Czerwona Śmierć żywiła się owcami, rybami i innymi zwierzętami hodowlanymi, zdobywanymi dla niej przez inne smoki. Kiedy zaś dar był mało pożywny, zjadała smoka, który go przyniósł.

Słabości

 • Wielki rozmiar smoka czyni go mało zwinnym i zwrotnym w powietrzu. Trudność sprawia mu samo wzbicie się w powietrze.
 • Ogień tego smoka ma bardzo dużą siłę i zasięg, więc aby go "wyprodukować", potrzeba bardzo dużo łatwopalnego gazu, który, kiedy Czerwona Śmierć zamierza zionąć ogniem, zaczyna zbierać się w gardle. Szczerbatek wykorzystał ten fakt podczas walki z nim, i kiedy ten próbował zionąć ogniem, strzelił plazmą do paszczy Śmierci, podpalając gaz, przez co smok zapalił się od środka i, uderzając o ziemię, eksplodował.

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Historia

Jak wytresować smoka

Jedyna znana Czerwona Śmierć była swoistym wodzem wśród smoków, jak królowa pośród pszczół. Zamieszkiwała Smocze Leże, do którego wszystkie smoki zmuszane były regularnie dostarczać pożywienie, by nakarmić swoją królową. Kiedy choć jeden osobnik nie wykazał się wiernością, Czerwona Śmierć wpadała we wściekłość i wynurzała się z głębi góry, pożerając kilka uciekających smoków.

Gdy Czkawka udomowił i wytresował Szczerbatka, podczas wspólnego lotu z Astrid odkrył Smocze Leże i zamieszkującego je potwora. Ponieważ Szczerbatek nie dostarczył żadnego pożywienia, ukrywał się wśród skał, mimo to Śmierć wywęszyła go i kłapnęła w jego stronę szczękami. Ich ofiarą padł zamiast tego Zębiróg, zaś przyjaciołom udało się uciec.

Stoick odkrył prawdę na temat zachowania syna i dowiedziawszy się od niego o Leżu, porwał Szczerbatka i udał się na nieodkryty ląd. Za pomocą katapult zniszczyli ścianę wielkiej góry i wypłoszyli stamtąd wszystkie smoki. Przekonanych o zwycięstwie wikingów zaatakowała rozdrażniona Czerwona Śmierć, która została sprytem pokonana przez Czkawkę i Szczerbatka. Kiedy wielki smok chciał zionąć ogniem, Nocna Furia strzeliła ogniem (dokładniej plazmą) prosto w gardło potwora. Ten, lecąc z dużą prędkością prosto na ziemię, nie jest w stanie się poderwać do lotu i podczas zderzenia z ziemią wybucha ogniem, tym samym ginąc.

School of Dragons

W grze School of Dragons na wyspie smoków znajdują się jej szczątki.

A

Truchło Czerwonej Śmierci w grze School of Dragon na Smoczej Wyspie

W grach

Rise of Berk

Symbol Osobny artykuł: Zielona Śmierć (Rise of Berk)

Po aktualizacji w maju 2015 roku w grze dostępny jest ten smok, występujący pod nazwą Green Death (Zielona Śmierć). 

School of Dragons

Symbol Osobny artykuł: Zielona Śmierć (School of Dragons)

Smok dodany razem z rozszerzeniem Return to Dragon Island 24 czerwca 2016 roku.

Ciekawostki

 • Czerwona Śmierć pełni w pierwszym filmie podobną rolę, jak Oszołomostrach w drugiej. Obie bestie panują nad smoczą rasą, wydają przywołujące je dźwięki i są największymi przedstawicielami tych zwierząt.
  • Czerwona Śmierć nie posiada jednak tych samych umiejętności co Oszołomostrach. Jej dowodzenie przypominało terror. Gdy smok zrobił coś nie tak, został pożarty, natomiast w przypadku Oszołomostracha wystarczy dźwięk i hipnotyzujący wzrok.
 • Powieściowym odpowiednikiem Czerwonej Śmierci jest gatunek o nazwie Morskosmokus Gigantikus Maksimus (początkowo więc zaliczano go do tego gatunku).
 • Czerwona Śmierć pełniła funkcję królowej innych smoków, zupełnie jak u pszczół.
 • Czerwona Śmierć jest określana jako "Królowa Smoków", podczas gdy Oszołomostrach znany jest jako "Król Smoków".
 • Czerwona Śmierć żywiła się innymi smokami, gdy te nie okazywały wobec niej posłuszeństwa albo nie przyniosły wystarczająco dużo pożywienia.
 • Śledzik twierdzi, że ten smok nie posiada martwej strefy, jest to w dużej mierze zasługa trzech par oczu.
 • Nazwa smoka była prawdopodobnie bazowana na nazwie powieściowego odpowiednika Zielona i Fioletowa Śmierć.
 • Łatwo odwrócić jej uwagę.
 • Jest to jedyny znany nam smok, który posiada aż trzy pary oczu.
 • Możliwe, że była odpowiedzialna za mgły, które unosiły się wokół Smoczego Leża, uniemożliwiając dopłynięcie do niego - gdyż po śmierci tego smoka mgły już nie spowijały tamtych wód.
 • Jest to drugi największy, po Oszołomostrachu, znany gatunek smoka.
 • Prawdopodobnie jest nieco wzorowany na Godzilli, ze względu na wygląd kolców na grzbiecie i ognia, a także rozmiary.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćEgg BiterFire TerrorFlame WhipperKoszmar PonocnikKoślawy MrukMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaPaszczogonSrebrny UpiórStraszliwiec StraszliwyTajfumerang
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielHotburpleKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpede
Tracker class GruchotnikRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class Diabelski DerwiszDrzewokosHackatooKroplorwijPrickleboggleShivertoothSmętny ZgrzytaczStingerStormcutterSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupGobsuckerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaSidlarzSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class MroziczortNocna FuriaPotrójny CiosThreadtailWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk Crimson GoregutterDzienna FuriaDeathgripperHob GobblerMały CieńSilkspannerSkrzydłocieńWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP
Dragon icon TOOTHLESS
Humans icon DRAGO
Humans icon GOTHI
Humans icon HEATHER
Scifim 2
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier