FANDOM


Cuchniak (ang. Stinkdragon; nieoficjalne polskie tłumaczenie) — gatunek smoka, który pojawia się jedynie w książkach Cressidy Cowell.

WyglądEdytuj

Barwa skóry smoka przypomina ubarwienie tygrysa - jest zazwyczaj pomarańczowe w czarne pasy. Osiąga niewielkie rozmiary, jednak znany jest jeden okaz, który wyrósł na ogromnego morskiego smoka. Rodzą się natomiast malenkie. 

Z ciała wyrastająl liczne długie, czerwone kolce. Ogon, podobnie jak w przypadku większości gatunków, zakończony jest trójkątnym kolcem. Średniej wielkości skrzydła umożliwiają latanie. 

Pysk jest wydłużony, oczy niewielkie i zwężone. Z tyłu głowy wyrasta coś, co przypomina uszy.

UmiejętnościEdytuj

W swoich metodach ataku przypomina skunksa. Jeśli się zdenerwuje albo poczuje zagrożony, otwiera swój pysk i rozpryskuje substancję, która przemacza ofiarę. Substancja ta sprawia, że ofiara śmierdzi wystarczająco okropnie, by nikt się do niej nie zbliżał przez tydzień, a przez pierwsze 48 godzin odór jest tak okropny, że nawet dalsze zbliżenie się do ofiary jest praktycznie niemożliwe.

Oprócz tego jednak nie są groźne, ponieważ nie posiadają żadnych elementów ataku, które mogłyby zabić lub w inny sposób powalić ofiarę. Mimo to lepiej unikać tych smoków. 

Znane smokiEdytuj

Pojawienie sięEdytuj

Zobacz teżEdytuj