FANDOM


Wikipedia-icon.png Treści z Wikipedii
Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.
Zobacz oryginalny artykuł i autorów.
Cate Blanchett
Cate Blanchett
Informacje
Data urodzenia 14 maja 1969
Miejsce urodzenia Melbourne, Australia
Zawód aktorka
Jak wytresować smoka
Rola aktorka głosowa
Postać Valka
Catherine Élise Blanchett (ur. 14 maja 1969 w Melbourne) — australijska aktorka, laureatka dwóch Oscarów: za drugoplanową rolę w filmie Aviator oraz za pierwszoplanową rolę w filmie Blue Jasmine.

W oryginalnej, angielskiej wersji filmu Jak wytresować smoka 2, Cate Blanchett dubbinguje Valkę.

Życiorys

Urodziła się w Ivanhoe na przedmieściach Melbourne. Jest córką June – australijskiej nauczycielki, i Roberta – amerykańskiego oficera U.S. Navy, który zmarł na atak serca, kiedy Cate miała 10 lat. Ma starszego brata Boba i młodszą siostrę Genevieve. Studiowała ekonomię i sztukę na uniwersytecie w Melbourne. W wieku 18 lat wyjechała do Egiptu, gdzie po raz pierwszy pojawiła się jako statystka w filmie Kaboria. Po powrocie do Australii przeniosła się do Sydney, gdzie ukończyła studia w Narodowym Instytucie Teatralnym.

Początkowo grała w teatrze, pierwszą ważną rolę zagrała w 1993 u boku Geoffreya Rusha w sztuce Oleanna Davida Mameta. Jej pierwszą ważną rolą filmową była rola Elżbiety I w filmie Elizabeth (1998), za którą zdobyła Złoty Glob, BAFT-ę oraz nominację do Oscara. W 1999 była nominowana do BAFT-y za rolę w filmie Utalentowany pan Ripley. W trylogii filmowej Petera Jacksona Władca Pierścieni zagrała Galadrielę.

W 2005 zdobyła Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa za rolę Katharine Hepburn w filmie Aviator. Uczyniło ją to pierwszą w historii laureatką Oscara, która zagrała osobę nagrodzoną tą samą nagrodą. Za rolę u boku Judi Dench w filmie Notatki o skandalu (2006) zdobyła kolejną nominację do Oscara. W 2014 roku zdobyła drugiego Oskara, tym razem za pierwszoplanową rolę w filmie Blue Jasmine.

Jej mężem jest scenarzysta Andrew Upton. Mają trzech synów: Dashiela (ur. 2001), Romana (ur. 2004), oraz Ignatusa Martina (ur. 2008).

Linki zewnętrzne

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki