FANDOM


Burek Głąb (ang. Dogsbreath the Duhbrain) — jeden z bohaterów książek Cressidy Cowell Jak wytresować sobie smoka. Jest kolegą Smarka Świńskiego Ryja.

Wygląd

Chłopak jest w wieku nastoletnim, podobnie jak Czkawka, Śledzik czy Smark Świński Ryj. Ma ciemne, kręcone, krótkie włosy, a na głowie zawsze trójkątny hełm z trzema rogami (dwa znajdują się po bokach, trzeci na górze). W nosie ma okrągły kolczyk.

Charakter

Burek Głąb nie jest zbytn inteligentny, ciągle jest nastawiony na walkę i przemoc. Jako że jest umięśniony i silny, działa jako prawa ręka Smarka Świńskiego Ryja i ciągle mu towarzyszy, nieustannie popiera go i podziela jego poglądy. Chętnie pomaga mu w jego sprzeczkach z Czkawką i Śledzikiem. Wykonuje także jego polecenia, zwykle dotyczące trudnych i żmudnych zadań.

Historia

Burek pojawia się po raz pierwszy w książce Jak wytresować sobie smoka. Razem z Czkawką, Śledzikiem, Smarkiem i sześcioma innymi chłopakami bierze udział w Smoczej Inicjacji pod wodzą Pyskacza Gbura. Udaje mu się wytresować Łamignata, którego nazywa Morski Bałwan.

Burek Głąb pojawia się wielokrotnie w cyklu książek, głównie wykonując polecenia Smarka i znęcając się nad słabszymi młodymi wikingami. Nieobecny jest jedynie w tomie szóstym i jedenastym.

Ciekawostki

Zobacz też

Bohaterowie z książek
Smoki Cierpliwość, Niewinność i ArogancjaDrastykFioletowa ŚmierćJednookiKieł WodenaKillerKrzywy KiełMorski BałwanOgnista GlistaOsesekOspiakSrebrny SzponŚmiertelny CieńStraszna KrowaTraszkaWichuraFuriatZielona Śmierć
Wikingowie Alvin PrzecheraBabka NiedźwiadkaBigjobBiuściasta BertaBurek GłąbChinhildaCiemniakEggingardaExcellinorFluksGruby KonsulHalibut Straszliwa Czkawka DrugiHalibut Straszliwa Czkawka PierwszyHalibut Straszliwa Czkawka TrzeciKalmar StraszliwyKamikaziaKsiężniczka TantrumKurzajkaMorderczy SzaleniecNiedźwiadekOpPiąchaPotężny Cwaniak BohaterProfesor TłuczekPrzymuł NieułomekPyskacz GburSiwobrody UpiórSmark Świński RyjStary DziadSzef BerserkówSzkaradny BibliotekarzSłoick WielgiŚledzikTwardy Czerep JuniorWalhallaramaZadek PiwożłopZakręcony NorbertZbir Nieułomek

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.