FANDOM


Artykuł
Bork Wielki (ang. Bork the Bold), dawniej znany jako Bork Pechowiec (ang. Bork the Very, Very Unfortunate) — nieżyjący już wiking, pra-pra-pra-pradziadek Pyskacza Gbura i pierwszy człowiek, który wpadł na pomysł zgromadzenia wszystkich informacji na temat smoków i zapisania ich w Smoczym Podręczniku.

Wygląd

Bork był niewysokim, ale umięśnionym i dobrze zbudowanym wikingiem. Miał brodę podobną do Stoicka i ubierał się również w dość podobny sposób do niego. Lewy róg na jego hełmie był złamany.

Charakter

Niewiele wiadomo na temat charakteru i usposobienia Borka. Początkowo znany był jako Bork Pechowiec, gdyż słynął z niezwykłego pecha. Mawiano, że wszystko za co się zabrał, obracało się w gruz. Jednak na pewno można powiedzieć, że interesował się smokami i ich zwyczajami.

Historia

Księga smoków

Bork początkowo był zwyczajnym wikingiem. Miał żonę, która kilkakrotnie ratowała go z opresji. Imał się także wielu zawodów w swoim życiu, ale zawsze przeszkadzał mu jego niezwykły pech, przez który przeciągał do siebie dzikie smoki, za każdym razem dające mu porządnie w kość.

Z biegiem lat, Bork zgromadził wiele informacji na temat smoków po wieloletnich doświadczeniach, badaniach i sporządzaniu licznych notatek, tworząc w ten sposób Smoczy Podręcznik. Nazwano go wówczas Borkiem Wielkim. Opracował także klasy smoków, a jego praca była przekazywana i modyfikowana przez wiele pokoleń wikingów z Berk.

Jeźdźcy smoków

W odcinku Jesteśmy rodziną (część 1) okazuje się, że wikingowie co rok organizują Tydzień Borka - uroczystość ku czci pierwszego człowieka, który opisał smoki. W tym odcinku po raz pierwszy święto to obchodzono z udziałem smoków.

Ciekawostki

  • Gdy Bork pisze Smoczy Podręcznik, okazuje się, że jest leworęczny.
  • Znany jest jedynie ze wspomnień, legend oraz swoich zapisków na temat smoków.
  • Bork miał owcę imieniem Willie.
  • W odcinku Jesteśmy rodziną (część 1) Pyskacz śpiewa piosenkę, z której dowiadujemy się, że Bork w pewnym momencie swojego życia oszalał.