FANDOM


Artykuł
No, bez blizny to w ogóle nie ma zabawy.

Astrid, Jak wytresować smoka

Astrid Hofferson — jedna z głównych bohaterek filmów, krótkometrażówek oraz serialu. Początkowo największa rywalka Czkawki podczas Smoczego Szkolenia, jako pierwsza dała się przekonać jego przyjaznej wobec smoków ideologii. Wytresowała smoczycę z gatunku Śmiertnik Zębacz, której nadała imię Wichura.

Astrid jest jednym z najbardziej poważanych wojowników oraz Jeźdźców. Sztuk walki uczyła się sama, ponieważ zawsze kierowały nią ambicje i pragnienie bycia najlepszą wojowniczką w grupie. Jest również drugim najlepszym smoczym Jeźdźcem po Czkawce, dzięki czemu niejednokrotnie jest jego "prawą ręką" oraz zastępczynią. 

Dziewczyna jest obiektem westchnień Czkawki w pierwszym filmie i przez większość serialu, aż do odcinka Na ślepo, kiedy oficjalnie zostaje jego dziewczyną. W odcinku W potrzasku para zaręcza się.

Charakter

Astrid jest bardzo odważną, buntowniczą, spostrzegawczą i pewną siebie młodą dziewczyną. Zachowuje się jednak całkowicie inaczej w stosunku do osób którym ufa, niż do tych, których nie znosi. Dla obcych lub po prostu nieznajomych jest uderzająca i twarda, a wręcz zimna. Jest też poważna, stosuje lakoniczne wypowiedzi i mówi wtedy, gdy jest pewna, że ma rację. Jej ambicja i siła sprawiają, że trudno jej zaimponować, a większość chłopaków się jej boi. Nie toleruje podrywów, na które zazwyczaj reaguje agresją. Jest kimś na wzór średniowiecznej feministki - nie znosi faktu, że mężczyźni traktują ją z pobłażaniem, sprzeciwiają jej się czy ją wyśmiewają, jest też bardzo zaradna i samodzielna. Zachowuje się jak osoba przyzwyczajona do zdania się na siebie. Lubi wygrywać i pokazywać innym swoje możliwości, a gdy wytyczy sobie cel, zrobi wszystko, aby go osiągnąć. Chce pokazać wszystkim, że nie jest osobą zdolną do bycia zdominowaną. Widać jednak, że jej oschła i brutalna osobowość ulega całkowitej przemianie, gdy jest z przyjaciółmi - Czkawką, Szczerbatkiem i swoją smoczycą, a później również z resztą gangu. Staje się wtedy wyluzowana, śmieje się głośno. Lubi się droczyć. Potrafi być czuła i wyrozumiała oraz postawić się w sytuacji danej osoby. Jest też troskliwa i walczy w obronie przyjaciół, np. kiedy Czkawka zostaje zaatakowany przez Koszmara Ponocnika podczas ostatniego etapu szkolenia.

W filmie nie od samego początku ufa Czkawce, na początku chłopak jest dla niej po prostu nietypowym i wręcz "wybuchowym" mieszkańcem wioski. Relacje między nią, a Czkawką się zmieniają, kiedy poznaje Szczerbatka i tajemnicę przyjaciół. Rozumie to, jakim uczuciem się nawzajem darzą. Pomaga im zachować sekret o smoku. Pomimo, że między Astrid i Czkawką dochodzi do paru zbliżeń, przez długi czas nie mówią o sobie jak o "parze". Zostają nią oficjalnie dopiero w drugiej części filmu.

Astrid jest typem samotnika i nie angażuje się za bardzo w życie innych Wikingów. Jest nastawiona bardziej na naukę i treningi by zostać dobrym wojownikiem i obronić to, na czym jej zależy. Jest mistrzynią we władaniu różnymi rodzajami broni i walce wręcz, dzięki czemu zdobywa szacunek wśród młodzieży oraz Pyskacza. Szybko staje się jednak zazdrosna, widząc postępy Czkawki na Arenie oraz fakt, że teraz to on jest lubiany, a ona niewidoczna. Jest zdeterminowana i zaciekle walczy o tytuł najlepszego wojownika, jednak ujawnia swoją drugą twarz, poznając Szczerbatka. Okazuje się wtedy świetną przyjaciółką.

Oprócz Czkawki i Śledzika, jest doskonale zorientowana w temacie smoków i bardzo dobrze zna większość z nich. Potrafi wymienić liczbę splunięć poszczególnych gatunków, określić zachowanie, a szczególnie specjalizuje się w Śmiertnikach Zębaczach, ponieważ jest jeźdźcem jednego z nich (Wichury).

W drugiej części Astrid zachowuje się już o wiele przyjaźniej w stosunku do reszty mieszkańców wioski - widać, że przemogła się co do poznawania nowych ludzi. Staje się bardzo kobieca, w stosunku do Czkawki jest bardziej wylewna. Z chęcią podróżuje wraz z Czkawką i odkrywa nowe lądy. Mimo że nadal wywija toporem, używa go raczej do zastraszania, niż jako broń. Docenia natomiast siłę, jaką dają dobrze dobrane słowa. Używa tej umiejętności podczas spotkania z Drago, jednak bezskutecznie. Ma ironiczne poczucie humoru, lubi przedrzeźniać Czkawkę, znakomicie lata na Wichurze i nadal lubi wygrywać. Ma duże grono wielbicieli dzięki Smoczym Wyścigom. Jest również tak samo zwinna i silna jak w pierwszej części i tak samo lubi uderzyć jakiegoś chłopaka, gdy ten ją zdenerwuje, jednak woli pokojowe rozwiązania. Nie jest też tak niedostępna jak kiedyś, swobodnie flirtuje z Czkawką i bez oporów pozwala mu się pocałować, okazuje nawet zadowolenie z powodu jego zachowania. Cieszy się z tego, że Czkawka został wodzem Wandali.

Wygląd

Jako dziecko

W wieku zaledwie kilku lat Astrid nosiła hełm oraz swój topór. Miała charakterystyczne, długie blond włosy związane w dwa kucyki po bokach głowy.

Jako piętnastolatka

Jws.p

Astrid w wieku 15 lat

Piętnastoletnia Astrid, pomimo, iż szczupła i mało umięśniona, jest bardzo silna i sprytna, doskonale radzi sobie w walce ze smokami (i nie tylko). Jej twarz jest szeroka, ale dość krótka, kości policzkowe są lekko wypukłe, nos mały, usta wąskie, uszy zaś odstające. Ma duże, niebieskie oczy i blond włosy z długimi przypominającymi grzywkę pasemkami, które przykrywają część jej twarzy, z tyłu zaś opadają w postaci warkocza.

Przez głowę ma przełożoną brązową opaskę. Zwykle zakłada rodzaj czerwonej spódnicy (w pasie znajdują się ozdoby - czaszki wykonane prawdopodobnie z metalu oraz mała brązowa sakiewka), pod nią znajduje się jeszcze jedna spódnica. Na nogi założone są niebieskie getry. Na tułowiu dziewczyna nosi koszulkę w paski o różnych odcieniach niebieskiego oraz naramienniki ozdobione kolcami i czaszkami. Na rękach ma karwasze z jasnobrązowego materiału. Często nosi przy sobie wojenny topór obosieczny.

Astrid jest jedynym wikingiem poza Czkawką, który nie posiada i nie nosi hełmu (Czkawka założył swój jednorazowo, zaś Astrid nosiła hełm, będąc dzieckiem). Jednak w retrospekcji w odcinku Zemsta pokazana jest mała Astrid w hełmie na głowie, wtedy też nie miała jednego warkocza, tylko dwa.

Jako osiemnastolatka

Astrid and Snotlout edited

Astrid w wieku 18 lat

W serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, przed wydarzeniami z drugiej części filmu widzimy przejściową wersję spomiędzy filmów. Wyglądem fizycznym Astrid przypomina siebie z drugiej części: jest wysoką, dojrzałą i atrakcyjną dziewczyną. Z drugiej strony ubiera się tak samo jak w pierwszej części, nadal nosi niebieską koszulkę, metalowe naramienniki i ozdobioną czaszkami brązową spódnice. Nie widać również późniejszego kaptura zaś warkocz nadal ma zarzucony z tyłu głowy. W ostatnim odcinku ósmego sezony serialu zakłada czerwoną koszulkę z drugiej części filmu.

Jako dwudziestolatka

Nastoletnia Astrid

Astrid w wieku 20 lat

W drugiej części dziewczyna ma 20 lat, a jej wygląd uległ znacznej zmianie. Wygląda dojrzalej i wyrosła na piękną kobietę. W porównaniu ze swoją wersją z pierwszej części nie jest już tak szczupła, a jej głowa jest nieco mniejsza i bardziej proporcjonalna w stosunku do ciała. Jej twarz zrobiła się pełniejsza, a kości policzkowe są bardzo wyraźne, zwłaszcza z profilu. Jej usta są pełniejsze. Włosy ma nieco dłuższe i gęstsze, splecione w warkocz po lewej stronie, w który wchodzi mniejszy warkoczyk uczesany z lewej strony głowy, a grzywka nie zasłania oczu. Na twarz nadal ma spuszczone pasemka włosów. Jej koszulka jest teraz czerwona, spódniczka brązowa i futrzana, podobnie jak kaptur i karwasze na przedramionach. Nosi ciemnoniebieskie legginsy wyposażone w brązowe nakolanniki. Buty ma wyższe, sięgają jej niemal do kolan i mają jasnobrązowy kolor.

Podobnie jak u Czkawki, zmiany w stroju odpowiadają zmianom, jakie zaszły w jej charakterze. Więcej futra pokazuje, że stała się bardziej delikatna i uczuciowa (chociaż jego funkcja to również zapewnienie ciepła podczas dalekich lotów na smoku), niemniej jednak kolce i naramienniki świadczą o tym, że wciąż pozostała twardą wojowniczką. Znaczący jest także kolor bluzki, niebieski to chłód i antypatia, zaś czerwony to miłość i uczuciowość.

Jak wytresować smoka 3

Tumblr p95kmlmPdn1tr8891o2 1280
W kolejnej odsłonie filmu Astrid, mając około dwudziestu jeden lat, powraca częściowo do stylu, który reprezentowała w filme Jak wytresować smoka. Posiada dwa stroje: codzienny oraz bojową zbroję.

Nie nosi już futrzastego kołnierza, ma za to grube karwasze. Bluzka ma jasnoczerwoną barwę. Oczywiście, dziewczyna w dalszym ciągu nosi charakterystyczną dla siebie, nabijaną ćwiekami spódnicę.

Jej zbroja, używana podczas walki czy lotu na smoku, została wykonana z łusek zrzuconych przez Wichurę i umocowanych ze sobą śliną Szczerbatka. Dzięki kolorystyce oraz hełmowi zdobionemu długimi kolcami, Astrid upodania się do swojego wierzchowca. Co więcej, zbroja daje możliwość rozłożenia ukrytych skrzydeł, zainspirowanych początkowym projektem kostiumu do latania Czkawki

Wyraźnej zmianie ulega fryzura Astrid. Nie nosi już warkocza, zamiast tego krótsze włosy są rozpuszczone po bokach głowy, zaś dłuższe spięte są w kucyk opadający na plecy.

Zdolności

 • Walka: Astrid jest najlepszą wojowniczką wśród Jeźdźców, doskonale włada toporem. Jeszcze za czasów wojny między Wikingami i smokami, dziewczyna potrafiła powalić smoka jednym celnym uderzeniem. Również niezwykle celnie rzuca swoim toporem. Potrafi posługiwać się większością broni, a gdy jej zabraknie, w ruch idą pięści i nogi. W walkę bardo często wplata elementy akrobatyki, czym zaskakuje przeciwników. 
 • Zwinność: Astrid jest niezwykle wygimnastykowana, co należy do jednych z jej najlepiej wykształconych umiejętności. Szybko reaguje i potrafi uciec przed atakującym znienacka smokiem. Bez problemu wykonuje koziołki na ziemi, wysoko skacze i szybko biega. Jej akrobacje są godne podziwu. Dziewczyna w krótkim czasie potrafi np. zrobić ślizg na kolanach, salto nad beczką, przelatując nad nią złapać tarczę i zakryć się nią sekundę przed tym, jak uderzą w nią kolec Śmiertnika.
 • Zręczność: Astrid potrafi odbijać strzały toporem, a nawet łapać zatrute strzałki w locie, co udowodniła w serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata.
 • Rysowanie: w paru odcinkach możemy zauważyć szkice Astrid, które często są pełne trupich czaszek, płomieni oraz jej biegającej z bronią. W ciągu kolejnych lat jej umiejętności w tej dziedzinie znacznie się poprawiają. W odcinku Smoków się nie zostawia, Astrid wykonuje na piasku "szkic", przedstawiający idealnie odwzorowanych Wichurę i Garffa.
 • Inteligencja: Astrid zawsze była bystra i spostrzegawcza, nierzadko wykazując się tym. Nigdy nie pozwoli by ktoś lub coś wywiodło ją na manowce. Jest najbardziej racjonalna spośród Jeźdźców, a większość jej chłodnych kalkulacji się sprawdza, co Czkawka bardzo ceni i często pyta ją o zdanie.  
 • Tresura smoków: Astrid nie zawsze potrafi sobie poradzić w spotkaniu ze smokiem, wytrenowała jednak Straszliwca Straszliwego i Koszmara Ponocnika. Najlepiej zna się na tresurze Śmiertnika Zębacza.  
 • Naśladowanie odgłosów: Astrid potrafi naśladować odgłosy Śmiertnika Zębacza, a także - co udowodniła w odcinku Jesteśmy rodziną część 1 - odgłosy Gromogrzmota.
 • Lot na smoku: Astrid bardzo pewnie ujeżdża swoją smoczycę, Wichurę. Potrafi stanąć prosto na jej grzbiecie zarówno na nogach, jak i rękach, nie spadając z niej, robić na niej fikołki i gwiazdy, wyskakiwać z niej na innego smoka i wskakiwać z powrotem. Zręcznie wykonują razem piruety i podniebne triki, a Wichura bez problemu rozpoznaje polecenia swojej właścicielki. Swoje umiejętności wykorzystuje zarówno podczas Roztopów, jak i smoczych wyścigów.
 • Umiejętności przywódcze: dzięki inteligencji, szybkim działaniu i za sprawą własnych ambicji, Astrid doskonale sprawdza się jako przywódca tworzonych przez siebie ugrupowań, takich jak Drużyna A. Jako nauczycielka przyszłych jeźdźców bywa surowa i wymagająca, jednak końcowy efekt jest doskonały - jej uczniowie wykazują się odwagą, sprytem i umiejętnościami bojowymi tak jak ich przywódczyni. Zawsze zastępuje Czkawkę gdy jest nieobecny i również pokazuje swe umiejętności. Wydaje krótkie i zwięzłe polecenia Jeźdźcom, a jej uwagi są trafne.
 • Opowiadanie dowcipów: pomimo swej codziennej powagi, Astrid ma w sobie coś z dowcipnisia. W odcinkach, gdzie nie zagraża im wróg, Astrid lubi robić Sączysmarkowi czy bliźniakom złośliwe, choć błyskotliwe docinki. Po tym, jak prawie umarła, Astrid najwidoczniej zdała sobie sprawę z tego, że życie jest zbyt krótkie, aby traktować je nazbyt poważnie, stając się mistrzynią żartów sytuacyjnych oraz anegdot o rodzinie Jorgensonów, co drażni oczywiście Sączysmarka.

Własności

 • Topór - towarzysząca dziewczynie od dzieciństwa broń, z którą wiele osiągnęła. Topór jest dla niej bardzo symboliczny, bowiem oddaje jej wojowniczy charakter. 
 • Hełm - Astrid nosiła swój hełm jedynie w młodości, później zrezygnowała z niego. 
 • Naszyjnik zaręczynowy - prezent z okazji zaręczyn od Czkawki dla Astrid podarowany w odcinku W potrzasku.

Historia

Młodość

Niewiele wiadomo o przeszłości Astrid. Urodziła się w wiosce Berk i mieszka tam do chwili obecnej.

Młoda Astrid

Pięcioletnia Astrid

Kiedy Astrid miała 5 lat, jej ukochany wujek Finn Hofferson został zabity przez nawiedzającego co 10 lat Marazmora. Żal spowodowany utratą bliskiego spowodował, że dziewczyna znienawidziła smoczy gatunek i od dzieciństwa ćwiczyła, by w przyszłości zemścić się na Marazmorze.

Jak wytresować smoka

Na początku filmu poznajemy Astrid jako doskonałą wojowniczkę, autorytet w gronie młodzieży uczącej się na Smoczym Szkoleniu. Jest bardzo ambitna, pragnie zwyciężyć w końcowym egzaminie, jest niedostępna i skupiona na walce ze smokami. Tak jak pozostali uczniowie, nie toleruje słabego Czkawki, który w ogóle nie potrafi walczyć, jednak w przeciwieństwie do nich, nie dokucza mu.

Ekipa pożarnicza

Ekipa przeciwpożarowa

Pierwszy raz dziewczyna pojawia się podczas walki wikingów ze smokami, które zaatakowały Berk. Cała grupa młodzieży idzie z wiadrami z wodą, by gasić ogień - jedną z tych osób jest właśnie Astrid, na którą patrzy zakochany w niej Czkawka. Później, już po walce, siedzi wraz z Mieczykiem, Szpadką, Śledzikiem i Sączysmarkiem, jednak w przeciwieństwie do nich nie komentuje zachowań Czkawki.

Następnym razem pojawia się na pierwszej lekcji Smoczego Szkolenia. Idzie na czele grupy, z zachwytem oglądając Arenę i warunki, w jakich przyjdzie im walczyć. Z poirytowaniem słucha złośliwej uwagi na temat Czkawki, jednak nie staje w obronie chłopaka. Podczas walki z Gronkielem jako jedyna nie została trafiona ogniem smoka. Ucieka od Czkawki, który zaproponował jej współpracę, wiedząc, że i tak to ona byłaby tą w zespole, która walczy, a Czkawka tym, który stoi z boku i ją dopinguje.

Podczas gdy młodzież omawia z Pyskaczem swoją pierwszą lekcję, Astrid jako jedyna zdaje sobie sprawę z błędów, jakie popełniali inni oraz ona sama. Kiedy wszyscy już wychodzą i Czkawka proponuje, by przeczytali razem Smoczy Podręcznik, przy okazji robiąc do dziewczyny maślane oczy, Astrid, która nie znosi podrywów, znów pozostawia go samego.

Podczas kolejnych lekcji zaczyna być zdziwiona zachowaniem Czkawki. Widząc, jak dobrze radzi sobie ze smokami, zaczyna być nieco zazdrosna i bierze się za treningi. Szczególną uwagę dziewczyny zwraca ucieczka Czkawki podczas wspólnej rozmowy przy ognisku. Astrid wstaje z miejsca i śledzi go przez chwilę, jednak wraca nad ognisko. 

Widząc postępy Czkawki na szkoleniu, ćwiczy rzucanie toporami w lesie i tam zauważa skradającego się Czkawkę, który szybko ucieka. Dziewczyna chce go śledzić, jednak szybko traci go z oczu.

W końcu przychodzi dzień końcowego egzaminu, w którym zmierzyć się ze sobą mają Astrid oraz Czkawka. Dziewczyna chce za wszelką cenę pokonać słabego chłopaka i grozi mu. Gdy jednak rzuca toporem w stronę smoka, widzi go jednak powalonego już przez Czkawkę. Wściekła, zaczyna dociekać, co właściwie z nim się dzieje, ale nie otrzymuje odpowiedzi. Tego samego dnia czeka na niego w Zatoczce, chcąc w końcu poznać jego tajemnicę. Czkawka oczywiście nie przyznaje się, ale kiedy Astrid zaczyna stosować przemoc, zauważa ich Szczerbatek i biegnie swojemu jeźdźcowi na pomoc. Zszokowana dziewczyna chce zabić smoka, jednak chłopak powstrzymuje ją. W tym momencie Astrid pragnie jak najszybciej poinformować pozostałych mieszkańców wioski o swoim odkryciu, ale Czkawka, z pomocą Szczerbatka, porywa ją i zabiera na wspólny podniebny lot.

Czkawka Astrid lot

Astrid i Czkawka w czasie wspólnego lotu na Szczerbatku

Podczas tego lotu Astrid dostrzega i zaczyna doceniać piękno smoczego gatunku. Zaczyna również szanować Czkawkę i okazuje pierwsze uczucia wobec chłopaka - obejmuje go. W czasie nieoczekiwanej wizyty nastolatków i Szczerbatka w Smoczym Leżu, wydaje się być przerażona faktem, przez jakie piekło przechodzą smoki. Gdy po raz pierwszy widzą Czerwoną Śmierć, dziewczyna, przestraszona, kurczowo łapie się Czkawki. Głodny smok rzuca się na trójkę "gości", udaje im się jednak uciec przed jego ostrymi zębami. Następnie, już w Zatoczce, Astrid namawia Czkawkę do powiedzenia Wikingom o ich odkryciu. Motywuje to stwierdzeniem, że szukają tego miejsca, odkąd przypłynęli na Berk ich przodkowie, a potem pyta się ze złością, czy ważniejsze jest dla chłopaka chronienie jego smoka. Gdy Czkawka odpowiada, że owszem, Astrid w końcu rozumie, jak bardzo Czkawka kocha Szczerbatka. Nie powraca już więcej do tego tematu, a wręcz sprawia wrażenie naprawdę skruszonej swoimi słowami. W porę jednak odzyskuje swoją twardość, aby zdzielić chłopaka w ramię za to, że ją porwał. Po krótkim namyśle całuje również zaskoczonego Czkawkę w policzek dodając "a to za całą resztę" i ucieka, śledzona przez wzrok rozmarzonego chłopaka i zafascynowanego całą sytuacją Szczerbatka.

Przed pierwszą prawdziwą walką Czkawki z Koszmarem Ponocnikiem, Astrid obiecuje zaopiekować się Szczerbatkiem, gdyby chłopakowi stała się krzywda, jednak prosi bruneta, aby na siebie uważał. Gdy wściekły smok rzuca się na Czkawkę, Astrid biegnie mu na pomoc, odwracając uwagę zwierzęcia. Jednak, gdy na Arenę przybywa Stoick, ucieka z niej pierwsza. Tajemnica Szczerbatka zdradza się, gdy ten wpada na Arenę. Dziewczyna następnie powstrzymuje Czkawkę od rzucenia się na pomoc Szczerbatkowi, jednak w wzroku ma coś na wzór "przepraszam" oraz "wiem, że cierpisz". Współczuła mu i sama czuła się smutna z powodu złapania Szczerbatka.

Następnym razem Astrid pojawia się u boku Czkawki, który śledzi odpływające z jego smokiem statki zmierzające w stronę Smoczego Leża. Odbywają szczerą rozmowę, podczas której dziewczyna uświadamia Czkawce jego stosunek do smoków i pyta o kolejny głupi i szalony plan, motywując chłopaka do działania. Pomaga mu w jego realizacji, wzywając na pomoc swoich przyjaciół: Śledzika, Sączysmarka i Bliźniaki. Następnie dosiada Śmiertnika Zębacza, którego później nazywa Wichura i wraz z Czkawką lecą na niej, na ratunek Szczerbatkowi i reszcie wikingów.

Astrid i czkawka

Astrid całuje Czkawkę

Jest z chłopakiem do samego końca historii, podczas walki z Czerwoną Śmiercią, w czasie której Czkawka ocalił jej życie, łapiąc w powietrzu. Następnie, gdy chłopak odstawia ją na ziemię rusza z swoim wiernym smokiem na ostateczną bitwę, Astrid wypowiada jedno słowo, przepełnione nadzieją, jak i strachem: "leć". Wraz ze Stoickiem z niepokojem obserwuje walkę na niebie. Martwi się o Czkawkę i trzyma za niego kciuki. Gdy wszyscy myśleli, że chłopak nie przeżył walki, Astrid ma łzy w oczach, jednak wyraźnie odczuwa ulgę, gdy okazuje się, że jednak żyje.

Pod koniec filmu Astrid najpierw wściekła daje Czkawce kuksańca w ramię, warcząc na niego, że ją przestraszył, ale później całuje go w usta, przypieczętowując ich bliską znajomość i dodając swoje standardowe powiedzenie: "a to za całą resztę".

Prezent Nocnej Furii

W krótkometrażówce poznajemy Wichurę, już w pełni wytresowaną i nazwaną smoczycę Astrid. Są do siebie bardzo przywiązane i doskonale się ze sobą porozumiewają. Gdy wszystkie smoki uciekają z wioski, Astrid woła do Wichury, by nie uciekała.

Jaknog

jaczy mogel Astrid

Później jednak usiłuje przełamać ponury nastrój wikingów, chcąc utworzyć nową tradycję Święta Snoggletoga. Robi więc napój o nazwie jaczy mogel, którym usiłuje rozweselić wikingów. Okazuje się jednak, że jest on obrzydliwy, z czego wynika, że Astrid nie jest dobrą kucharką.  

Kiedy Czkawka jest smutny po ucieczce Szczerbatka, dziewczyna pociesza go. Gdy sprowadza wszystkie smoki z powrotem na Berk, znów go całuje i mówi, że dokonał wspaniałej rzeczy. Kiedy jednak zobaczyła wchodzącego do Twierdzy Szczerbatka, udaje, że niczego nie widziała, i rzuca złośliwą uwagę. Czkawka jest zły, jednak dziewczyna odwraca go w stronę smoka.

Legenda o smoku Gnatochrupie

W domu Pyskacza wybucha pożar, przez co w wiosce panuje straszliwy ruch - wikingowie z pomocą smoków próbują ugasić ogień. Mężczyzna ma podejrzenia co do sprawcy ataku. Czkawka, zaciekawiony, pyta, co miał na myśli. Ten mówi o legendarnym Gnatochrupie, z którym miał już kiedyś do czynienia.

Riders LotBD

Astrid i pozostała młodzież towarzyszą Pyskaczowi w poszukiwaniu Gnatochrupa

Po incydencie, Astrid i pozostała młodzież towarzyszą Pyskaczowi w poszukiwaniu smoka. Dziewczyna nie odgrywa jednak znaczącej roli. Nie wierzy Pyskaczowi w jego opowieści i nakłania Czkawkę, by przekonał on nauczyciela, by wrócili do domu.

Księga smoków

W tej krótkometrażówce Astrid, razem z Czkawką i Śledzikiem pełni rolę przewodnika. Razem z chłopakami omawia Smoczy Podręcznik, wypowiada się na temat niektórych smoków, głównie na temat wytresowanego przez siebie Śmiertnika, a także komentuje tresurę każdego z gatunków.

Jeźdźcy smoków

W serialu Astrid jest jednym z czołowych Jeźdźców i treserką smoków w Smoczej Akademii. Jej smoczycą jest Wichura, z którą uwielbia latać i do której jest bardzo przywiązana. Astrid doradza Czkawce w jego decyzjach, pociesza go w trudnych chwilach. Choć nie zawsze zgadza się z jego decyzjami, nie kwestionuje ich otwarcie. Ma również świadomość tego, że jej zdanie jest ważne, ale nie najważniejsze.

W odcinku Folwark zwierzęcy, Czkawka i Astrid rywalizują ze sobą podczas amatorskich smoczych wyścigów, polegających na szybowaniu w dół ośnieżonej góry. Wzajemnie się blokują, by spowolnić przeciwnika, i podczas jednego z takich manewrów wywołują lawinę. Astrid udaje się odlecieć wystarczająco wysoko na grzbiecie Wichury, Szczerbatek jednak nie może się wznieść, ponieważ jego ogon zamarzł. Astrid i Wichura ruszają im na ratunek i w efekcie cała czwórka zostaje uwięziona w podziemnej lodowej jaskini. Tam Czkawka i Astrid nieopatrznie zbliżają się do siebie, co zauważywszy oboje czują się skrępowani i zażenowani. Ich smoki pomagają im utrzymać ciepło.

W odcinku Słodka Heathera (część 1), podczas jednego z wyścigów, Śledzik odnotowuje fakt, iż Astrid z Wichurą stają się coraz szybsze. Dziewczyna nie zdradza nikomu sekretu ich sukcesu, sugeruje jedynie, że zmieniła nieco dietę swojej smoczycy. Wkrótce do Jeźdźców dociera wieść, że na plaży leży nieprzytomna nieznajoma dziewczyna - Heathera. Najbliższego wieczoru potajemnie podgląda ona Astrid, jak ta karmi Wichurę kurczakiem. W kolejnych dniach Heathera stanowi powód zazdrości Astrid, jako że Czkawka zapomina o swoich planach z nią i zamiast tego poświęca swój czas nowo przybyłej, wtajemniczając ją w sztukę ujeżdżania smoków. Astrid staje się bardzo podejrzliwa wobec Heathery i przy najbliższej okazji sam na sam z Czkawką ostrzega go, by zanadto nie ufał dziewczynie. Niedługo potem Astrid przyłapuje Heatherę na potajemnym czytaniu Księgi Smoków i donosi o tym Czkawce, który w dalszym ciągu nie widzi w tym nic podejrzanego i broni Heathery. Astrid otrzymuje coraz więcej dowodów na ukryte intencje Heathery. Przyłapuje ją między innymi na karmieniu Wichury kurczakiem i w przypływie wściekłości udaje się samotnie do lasu, by ćwiczyć rzuty toporem. Zauważa wówczas Heatherę przemykającą potajemnie na plażę, gdzie spotyka się z Łupieżcami i przekazuje im tajniki tresury smoków, które poznała od Jeźdźców. Astrid pędzi, by donieść o tym Czkawce, jednak dotarłszy do jego domu odkrywa, iż Heathera śpi smacznie w łóżku, zaprzeczając wrażeniu, jakoby gdziekolwiek się wymykała. Czkawka ciągle nie wierzy w oskarżenia Astrid. Następnego dnia Heathera znika razem z Wichurą i Księgą Smoków, by dostarczyć ją Łupieżcom, i Czkawka w końcu daje wiarę w nieczystość intencji dziewczyny. Razem z Astrid podąża jej śladem na Wyspę Łupieżców.

W odcinku Słodka Heathera (część 2), Wichura i Astrid z powrotem jednoczą się jako smok i jeździec, pozostaje jednak nierozwiązany problem Heathery. Po powrocie na Berk dziewczyna trafia do więzienia, gdzie przyrzeka przed Astrid, że Łupieżcy zaszantażowali ją, porywając jej rodziców, ta jednak nie daje wiary jej słowom. Jeźdźcy muszą jednak odzyskać Smoczy Podręcznik, i dlatego Astrid przebiera się za Heatherę, by powrócić na Wyspę Łupieżców i podstępem, myląc wroga, odzyskać księgę i wrócić z nią na Berk. Trafiwszy na arenę, rzekomo z pomocą Podręcznika tresuje Koszmara Ponocnika, którego dosiada. Już ma zamiar uciec, gdy Łupieżcy przypominają jej o rodzicach. Astrid uświadamia sobie, że Heathera mówiła prawdę na ich temat. Ma jednak plan, by ich uwolnić. Na szczęście przybywa także reszta Jeźdźców z Berk i niszczą fort, pozwalając wszystkim bezpiecznie uciec. Z powrotem na wyspie Berk, Astrid i Heathera zostają przyjaciółkami.

W odcinku Jesteśmy rodziną (część 1), Astrid doskonali sztukę wzywania stad dzikich Śmiertników Zębaczy na nadchodzące święto Tygodnia Borka. Trenuje je do wykonania przelotu w ustalonej formacji.

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

W odcinku Zemsta, Astrid stawia czoło swojej traumie z dzieciństwa. Gdy miała pięć lat, jej wuj Finn Hofferson został śmiertelnie sparaliżowany przez Marazmora, smoka nawiedzającego Berk co dziesięć lat. Teraz, gdy Astrid jest nastolatką, nadchodzi czas na ponowne odwiedziny smoka na wyspie. Dziewczyna przysięga sobie pokonać niewyjaśniony strach paraliżujący ofiary Marazmora i zemścić się na smoku. Pragnie podjąć z nim bezpośrednią walkę. Kończy się to jednak tym, że sama zostaje sparaliżowana substancją, którą pluje Marazmor, a do walki muszą włączyć się pozostali Jeźdźcy. Odkrywają, iż smok w rzeczywistości podąża śladami alg żyjących w wodach Berk, i przekierowują je do oceanu, by odciągnąć Marazmora od wyspy.

W odcinku Na szarym końcu Astrid tresuje Straszliwca Straszliwego o imieniu Spryciula.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

W trzecim sezonie serialu, dziewczyna jest prawą ręką Czkawki w przywództwie nad grupą Smoczych Jeźdźców. Często pomaga mu prawować tę trudną funkcję, lecz równie często upomina go i zmusza do myślenia, uświadamiając mu jego rolę, którą kiedyś przejmie jako wódz. Astrid często również udaje się na samotne poranne loty ze swoją smoczycą Wichurą, podczas których często dokonuje ważnych lub niebezpiecznych odkryć.

W odcinku Smocze Oko pana tuczy (część 1) dowiadujemy się, że Astrid wstąpiła do Straży Berk. Z tego powodu miała mniej poświęcać się podróżom z przyjaciółmi o odkrywaniu nowych lądów, jednak poza wzmianką o przyłączeniu się do organizacji, nigdy nie widzimy dziewczyny, by w niej pracowała.

W odcinku Drużyna Astrid dom dziewczyny zostaje zniszczony przez Dagura. Dziewczyna ma wyrzuty sumienia, że nie mogła obronić swojego domu, a jej wściekłość i pragnienie zemsty owocuje stworzeniem nowej drużyny smoczych jeźdźcówDrużyny A. Rekrutuje kilku mieszkańców wioski Berk, po czym przeprowadza dla nich szkolenie, podczas którego jest niezwykle surowa. Członkowie drużyny udowadniają swoje umiejętności i odwagę podczas jednej z walk z Łowcami Smoków i dopiero wówczas Astrid docenia ich. 

Plaga-odyna

Astrid chora na Plagę Odyna

W odcinku Noc łowców (część 1), Astrid i Wichura udają się na samotny poranny lot, podczas którego trafiają na wyspę okupowaną przez Łowców Smoków. Wichura zostaje porwana i Astrid, z pomocą pozostałych Jeźdźców, rusza jej na ratunek. 

W odcinku Ostatni smok na świecie podczas jednego ze swoich samotnych lotów odkrywa opuszczony statek, na którym znajdują się chore na Plagę Odyna osoby. Zostaje zarażona śmiertelną chorobą. Początkowo ukrywa objawy i bagatelizuje problem, którym poważnie przejmują się jeźdźcy. Gdy stan Astrid się pogarsza, przyjaciele zdobywają dla niej antidotum.

W odcinkach Aniołki Sączysmarka i Florek otwarcie okazuje wściekłość i sprzeciw wobec traktowania kobiet jak służbę (Sączysmark) czy trofeum (Throk). W przeciwieństwie do Czkawki nie zamierza jednak rozwiązywać sprawy pokojowo, reaguje agresją zamiast wszystko wytłumaczyć.

W odcinku Smoków się nie zostawia prawie umiera zdobywając jad Ślizgochlasta dla Wichury.

Jak wytresować smoka 2

Astrid zwycięża zorganizowane przez mieszkańców Berk wyścigi smoków dzięki swojemu sprytowi i zwinności, które pozwoliły jej zdobyć najwyżej punktowaną czarną owcę, a wtedy wódz, który jej kibicuje nazywa ją "swoją przyszłą synową". Później dziewczyna odnajduje swojego partnera Czkawkę, który tego samego rana uciekł z wyspy, chcąc uniknąć rozmowy z ojcem. Dziewczyna pragnie dowiedzieć się, co się stało, chłopak więc wyjaśnia jej, że Stoick pragnie przekazać synowi tytuł wodza, na co Czkawka nie czuje się przygotowany. Astrid na początku jest podekscytowana wiadomością, gdyż wie, że chłopak jest idealnym liderem i bardzo w niego wierzy. Po chwili jednak uświadamia sobie, jak dużo obowiązków to ze sobą ciągnie i jak bardzo ogranicza wolność Czkawki. Pociesza więc go, wtulając się w niego i dając mu buziaka. Po chwili jednak z obrzydzeniem odkrywa, że Szczerbatek dał mu buziaka odrobinę wcześniej i odsuwa się z oślinionymi ustami.

Astrid 2

Astrid bierze udział w wyścigach smoków

Gdy Czkawka zauważa dym w oddali, razem z Astrid udają się na swoich smokach, by to sprawdzić. Wichura zostaje schwytana w sieć, zaś spadającą Astrid ratuje Szczerbatek. Na zakutej lodem wyspie spotykają smoczego łowcę o imieniu Eret, który oskarża ich o niszczenie twierdzy Drago Krwawdonia. Na początek bohaterowie nie wiedzą o co chodzi nowo poznanemu, ale gdy dowiadują się więcej, szybko odlatują.

Czkawka, opowiedziawszy ojcu o tym, co usłyszał od wojownika, wbrew zakazom Stoicka ucieka z wioski, by odnaleźć Drago i z nim pomówić. Astrid, jak zawsze, wskakuje na grzbiet swojego smoka i podąża za chłopakiem. Trafiają na statek Ereta, gdzie dziewczyna obserwuje dziwne zachowania Czkawki, mające na celu przekonanie wojowników o przyjaznej naturze smoków. W końcu Czkawka leci dalej, a Astrid zmuszona jest wrócić na Berk. Gdy odsiecz chłopaka (Stoick i Pyskacz) nie wraca jednak z powrotem, zmartwiona Astrid postanawia sama ruszyć chłopakowi na ratunek z własną ekipą. Przeczuwając, że Drago uprowadził Czkawkę, postanawia porwać Ereta i zmusić go do współpracy, zrzucając go z wysokości i łapiąc tuż nad ziemią. Jeźdźcy trafiają do obozu Drago, gdzie szybko zostają odkryci. Astrid podejmuje walkę, jednak bez wsparcia kończy związana przed obliczem szaleńca, gdzie szybko orientuje się, że Czkawka jednak nie został porwany. Nie widząc innego wyjścia usiłuje nastraszyć Drago potęgą Berk, licząc, że przynajmniej nie zrobi on krzywdy jej przyjaciołom, których wciągnęła do misji. Kończy to się fiaskiem i jest przyczyną ataku Drago na Berk, który uznał groźby jako rzucone wyzwanie.

Później Astrid pojawia się podczas bitwy w obronie Smoczego Sanktuarium, gdzie poznaje Valkę, matkę Czkawki. Wichura, podobnie jak pozostałe smoki, po śmierci alfy zostają zmuszone do posłuszeństwa Oszołomostrachowi Drago. Wtedy Astrid jest pozbawiona swojego wierzchowca.

Po śmierci Stoicka razem z Czkawką, Valką i Pyskaczem opłakuje wodza i bierze udział w jego pogrzebie. Potem wszyscy razem wracają na Berk na grzbietach nieposłusznych nikomu małych Szponiaków. Podczas walki Czkawki i Szczerbatka przeciwko Drago i jego Oszołomostrachowi, Astrid dopinguje swojego partnera. Po zwycięskiej bitwie Czkawka całuje ją. Po mianowaniu Czkawki wodzem Wandali na wyspie odbywa się smoczy wyścig, podczas którego Astrid walczy sama przeciwko pozostałym jeźdźcom. Jednak po wystrzeleniu czarnej owcy do zabawy dołącza się wódz, który pomaga wygrać swojej partnerce.

Relacje

Czkawka Haddock

639px-How-to-Train-Your-Dragon-2-19

Astrid razem z Czkawką

Astrid nigdy nie wykazuje wrogości w stosunku do Czkawki. W przeciwieństwie do innych Wikingów, nie naśmiewa się z niego i go nie poniża. Współczuje mu, jednak nie wstawia się w jego obronie. Często ukradkiem przygląda się chłopakowi. Możliwe, że ten nawet jej się podoba, ale nie chce tego ujawniać. W końcu ona jest twardą jak stal wojowniczką, a on mięciutką i wrażliwą gapą. Jednak, gdy Czkawka próbuje robić jakikolwiek krok w celu zaprzyjaźnieniu się z nią, dziewczyna od niego ucieka. Możliwe, że to przez to, że chłopak źle dobiera słowa lub irytuje ją to, jak to sama ujęła że wszystko chce robić po swojemu, a może przez to, że Astrid wie, że mu się podoba i nie lubi podrywów. Tak czy inaczej, chłopak nie jest jej obojętny, jednak Astrid trzyma to ukryte głęboko w sobie. 

Kiedy Czkawka w tajemnicy zaczyna tresować swojego smoka Szczerbatka, odkrywa sposoby, jak poskramiać smoki na Arenie, odwracając ich uwagę. Widząc, jak Czkawka dobrze sobie radzi, Astrid najpierw jest pod wrażeniem, po jakimś czasie jednak zaczyna być zazdrosna i przestaje lubić chłopaka. Nie rozumie, dlaczego odbiera jej popularność i szacunek, na które tak długo pracowała. Wpada w szał, kiedy na końcowym etapie Szkolenia to Czkawka - nie ona - zostaje wybrany, by zabić pierwszego smoka. Wówczas, śledząc Czkawkę, poznaje jego tajemnicę.

Jeszcze przez długi czas nie jest w stanie zaakceptować kłamstwa. Najpierw chce zabić smoka, potem uciec i powiedzieć wszystkim wikingom o Nocnej Furii, ukrywającej się w zatoczce. Czkawka bezskutecznie próbuje ją powstrzymać, aż w końcu dokonuje tego Szczerbatek, wieszając dziewczynę na czubku wysokiego drzewa. Astrid jest wściekła i nie chce słuchać tłumaczeń Czkawki, aż w końcu ten prosi ją, aby chociaż mógł jej pokazać, dlaczego ukrywał Szczerbatka. Dziewczyna, wiedząc, że i tak nie zeszłaby sama z drzewa, niechętnie się zgadza. Obrażona siada na Szczerbatku i każe Czkawce, aby ten odstawił ją na ziemię.

Szczerbatek jednak wykorzystuje tą okazję, aby zrobić na złość brutalnej dziewczynie i porywa ich na szalony lot, który kończy dopiero, gdy ta, przerażona, przeprasza Czkawkę i smoka. Wtedy zadowolony z efektów Szczerbatek zwalnia i zabiera oboje na spokojny, romantyczny lot między pięknymi chmurami. Podczas niego zachwycona Astrid powoli zaczyna rozumieć piękno, jakim są smoki i ich możliwości. Mimo, że nadal do końca nie ufa Szczerbatkowi, nie chce już go zabijać. W ramie zadośćuczynienia dla Czkawki przytula go i nie przerywa mu, kiedy mówi. Oboje zbliżają się do siebie. Astrid zauważa, jakim uczuciem chłopak darzy Szczerbatka i zaczyna podziwiać jego wrażliwość i czułość. Po wylądowaniu w Kruczym Urwisku, Astrid nieśmiało całuje chłopaka w policzek i ucieka.

Astrid obiecuje, że nie zdradzi ich tajemnicy i martwi się o Czkawkę, który musi odbyć walkę z Koszmarem Ponocnikiem. Gdy smok atakuje Czkawkę wdziera się na arenę, żeby odwrócić uwagę wściekłego smoka i sama zostaje zaatakowana. Potem pomaga Czkawce zorganizować wyprawę, która miała na celu uratowanie Szczerbatka i pokonanie Czerwonej Śmierci.

Po walce, w której Czkawka zostaje ranny, zostaje ciepło przyjęty przez Wikingów, a szczególnie przez Astrid. Dochodzi między nimi do pierwszego pocałunku.

W Prezencie Nocnej Furii, podczas święta, wszystkie smoki z Berk uciekają. Po pewnym czasie, wyposażony w nowy, automatyczny ogon, ucieka także Szczerbatek. Czkawka jest załamany, kiedy pomaga wrócić innym smokom, jednak wciąż nie znalazł Szczerbatka. Astrid jest mu bardzo wdzięczna, a jednocześnie usiłuje go pocieszyć, całuje go po raz kolejny. Przytula go, a kiedy widzi wchodzącego do sali Szczerbatka, zaczyna drażnić się z Czkawką.

Ich relacja nie została znacząco rozwinięta w serialu, choć za wyjątek można uznać odc. 12, w którym chłopak specjalnie przegrał wyścig z Sączysmarkiem, za co dostał później całusa od Astrid, według której fantastycznie umiał przegrywać, ale był marnym zwycięzcą, zaś wcześniej, w odc. 10 i odc. 11, dziewczyna wykazuje zazdrość. Całość opiera się jednak na bardzo niewyraźnych gestach i przesłankach, niewprawnemu widzowi ciężko zauważyć, że w ogóle między tym dwojgiem jest jakieś uczucie. Przez cały czas wyraźnie jednak widać, że dziewczyna bardzo liczy się z jego zdaniem, wspiera go i pomaga realizować nawet te najbardziej szalone pomysły, choć nie bez oporów, a łącząca ich więź jest przede wszystkim przyjacielsko-partnerska. Chłopak często powierza jej zadania, których sam nie może zrobić, a do których nikt inny się nie nadaje, Astrid jest jedyną zdolną go zastąpić osobą.

W sezonie Na końcu świata ich relacja staje się dość delikatna. Przyciskana przez Heatherę Astrid utrzymuje, że są tylko przyjaciółmi, choć gołym okiem widać, że jest to coś więcej. Jeśli jedno znajdzie się w niebezpieczeństwie, drugie jest skłonne do wszystkiego, żeby tylko pomóc. Dziewczyna bardzo ciężko przeżywa fakt, że na prośbę przyjaciółki musiała okłamywać chłopaka i ukrywać przed nim prawdę o jej działaniach. Kiedy wszystko wychodzi na jaw, jest załamana, wie, jak bardzo go zraniła i zawiodła. Na szczęście Czkawka jej wybacza i zapomina o całej sprawie, ich więź jest na tyle silna, że nadwyrężone zaufanie bardzo szybko powraca. W odcinku Ostatni smok na świecie Czkawka wyznaje umierającej Astrid, że nie wyobraża sobie bez niej życia, a kiedy dziewczyna wraca do zdrowia, mówi mu to samo. W 4 sezonie ich relacje coraz bardziej się zacieśniają. Można dostrzec liczne gesty, oraz to, że troszczą się o siebie. Jednakże w odcinku 11 cienka granica pomiędzy przyjaźnią, a miłością zostaje przekroczona. Astrid zostaje oślepiona i to Czkawka jest tą osobą, która się opiekuje dziewczyną. Kiedy Astrid jest przerażona myślą o tym, że może być niewidoma do końca życia on mówi, że przez wszystkie trudności przeszli razem, więc z tym też dadzą sobie radę oraz że zawsze będą "Czkawką i Astrid". Następnie chłopak próbuje ją pocałować, co jednak się nie udaje. Dopiero pod koniec odcinka, wspólnie oglądając zachód słońca, dochodzi do pierwszego pocałunku. Przez kolejne 2 odcinki dochodzi do licznych pocałunków. Jeźdźcy zaczynają coś podejrzewać. Ostatecznie pod koniec ostatniego odcinka wszyscy jeźdźcy widzą pocałunek Astrid i Czkawki. Następnie odlatują trzymając się za ręce. W odcinku W potrzasku okazuje się, że są zaręczeni.

W filmie Jak wytresować smoka 2,
Histrid

Pocałunek Astrid i Czkawki

Astrid oraz Czkawka są już oficjalnie parą, a Stoick nazywa ją "przyszłą synową". Na nowo odkrytej wyspie Astrid przytula Czkawkę i pociesza go. Widać, że już nie wstydzi się uczucia do niego. Stara się go wspierać i być przy nim, jednak nie za wszelką cenę, potrafi odpuścić, kiedy trzeba. Dziewczynie podoba się śmiałość chłopaka i to, że czasem on wykonuje pierwszy krok, co dotychczas robiła tylko ona. Ma do niego duży szacunek, co widać przede wszystkim w momencie, kiedy Czkawka ma opuszczoną głowę, a Astrid pochyla się, żeby spojrzeć mu w oczy. Pokazuje w ten sposób, że jest dla niej ważny i zasługuje na znacznie więcej, niż mu się wydaje.

Wichura

Początki ich znajomości sięgają czasu Smoczego Szkolenia, kiedy zadaniem Astrid i pozostałych uczniów było zaatakowanie Śmiertnika Zębacza, uwięzionego na Smoczej Arenie. Z całej siły uderza w nią tarczą nabitą na topór, a ranna smoczyca ucieka do klatki.

Dziewczyna pierwszy raz dosiada smoczycy podczas walki z Czerwoną Śmiercią. Ich dobranie się nie jest przypadkowe, zresztą jak w przypadku pozostałych dzieci i dosiadanych przez nich smoków. Zębacze uważa się za najpiękniejszy gatunek, Astrid zaś za najładniejszą młodą kobietę-Wikinga. Tak samo jak Astrid, Wichury nie znosi bycia niedocenianą z powodu bycia samicą oraz dotykaną bez swojej zgody. Od czasu walki Astrid kocha swoją smoczycę, jest jej najlepszą przyjaciółką.

Więź między Astrid i Wichurą jest niezwykle głęboka, podobnie jak np. Czkawki i Szczerbatka. Dziewczyna w wielu odcinkach udowodniła, że jest gotowa za nią zginąć, Wichura tymczasem jest bardzo opiekuńcza i empatyczna i zawsze stara się pocieszyć dziewczynę, gdy wyczuwa u niej smutek. Smoczyca jest jedną z niewielu która zna słodką i delikatną stronę charakteru Astrid, tak jak Astrid jest jedyną, która zna słabe punkty Wichury. Ulubiony czuły gest tej dwójki to stykanie się nosami, gdy Astrid próbuje utrzymać wielki łeb Wichury w swoich dłoniach.

Sączysmark

Astrid podoba się Sączysmarkowi - w serialu chłopak zaleca się do niej. Ona jednak jest już dziewczyną Czkawki i odrzuca zaloty Sączysmarka, którego zachowanie ją denerwuje. Często się kłócą i nie dogadują. Z biegiem lat wykształciła się między nimi specyficzna przyjaźń, polegająca na drażnieniu i dogryzaniu sobie nawzajem. W krytycznych sytuacjach jedno martwi się jednak o drugiego niczym brat o siostrę. Astrid uparcie nie chciała puścić Sączysmarka samotnie na walkę z Skrzydłoolbrzymem, a Sączysmark umierał ze zdenerwowania tak samo jak Czkawka, gdy Astrid zachorowała. Mają swój własny sposób na pocieszanie jedno drugiego. Astrid zawsze stara się unikać słów, które mogą zachwiać męską dumą chłopaka, podczas gdy on pozwala sobą rzucać, by ta wyładowała frustrację. W drugiej części filmu są dobrymi przyjaciółmi. Kiedy obiektem zainteresowania Sączysmarka zostaje Szpadka, Astrid nie podoba się to, upierając się, że zakopywanie jedno drugiego żywcem to niedobry materiał na parę.

Finn Hofferson

Wujek Astrid został zaatakowany przez Marazmora, kiedy ta miała zaledwie kilka lat (historia miała miejsce 10 lat przed fabułą pierwszego filmu). Wyspę Berk zaatakował wówczas straszliwy, świecący smok, z którym postanowił zmierzyć się Finn Hofferson. Jednak kiedy stanął przed smokiem, został sparaliżowany. Wszyscy myśleli, że Finn zginął ze strachu i z tego powodu nad nazwiskiem rodu zawisło określenie: "tchórzliwi". Astrid postanowiła pomścić tę klątwę.

Dziesięć lat później (w szóstym odcinku drugiego sezonu serialu), kiedy smok ponownie nawiedził Berk, dziewczyna, z pomocą przyjaciół, przegoniła z dala od wyspy i tym samym uwolniła swoje nazwisko spod hańby.

Na początku szóstego odcinka drugiego sezonu widzimy, że gdy pojawia się Marazmor, mała Astrid chce walczyć ze smokiem, jednak jej wujek Finn jej na to nie pozwala i mówi, że ta walka nie jest dla niej. Wiadomo też, że Astrid miała tylko jego, nie posiadała żadnego innego członka rodziny.

Heathera

Gdy tylko jeźdźcy odnajdują nieprzytomną Heatherę na plaży, Astrid staje się zazdrosna. Boi się, że dziewczyna odwróci uwagę Czkawki, jak zresztą się dzieje. Chłopak uczy ją latać na smokach, poświęca jej większość swojej uwagi, zaniedbując nawet obietnice dane Astrid. 

W pewnym momencie Astrid zaczyna podejrzewać Heatherę ze względu na jej dziwne zachowanie. Przyłapuje ją, gdy potajemnie czyta Smoczy Podręcznik. Jej podejrzenia jednak nie zostają wysłuchane przez Czkawkę, który broni dziewczynę. Od tej pory Heathera i Astrid stają się wrogami. Heathera usiłowała nawet przeciągnąć smoczycę Wichurę na swoją stronę i porwać ją, co jeszcze bardziej rozzłościło Astrid. 

Dziewczyna śledziła Heatherę i dowiedziała się, że szpieguje ona Wandali Łupieżcom. Od tej chwili nie daje spokoju dziewczynie, chce ją wydać, ona jednak ucieka, porywając Wichurę.

Przez cały czas Astrid jest wściekła na Heatherę, ale zaczyna współpracować z nią, gdy dowiaduje się, że jej rodzice  zostali porwani. Postanawia pomóc dziewczynie, a także jej rodzicom, przebierając się za Heatherę i tresując dzikiego Koszmara Ponocnika na Arenie Łupieżców. W końcu udaje się jej odzyskać Smoczy Podręcznik i ocalić Heatherę i jej rodziców. 

Dziewczyny godzą się i zostają przyjaciółkami.

W Na końcu świata ich przyjaźń jest jedną z najbardziej rozbudowanych relacji. Ich początkowe umacnianie więzi polegało na wspólnych treningach rzucania toporami, skakaniu głową w dół z klifów i rozmowie o chłopcach, gdzie podpuszczają siebie nawzajem na temat Czkawki, Sączysmarka i Śledzika. Heathera, która była jak dotąd zdana na siebie, szybko przywiązuje się do Astrid i oczekuje, że przyjaźń polega na bezwarunkowej, wzajemnej pomocy. Jest dlatego bardzo rozczarowana, kiedy Astrid nie popiera jej planu schwytania Dagura, argumentując to faktem, iż jest on niebezpieczny i naraża życie innych Jeźdźców. Heathera wytyka Astrid, że cała ich przyjaźń to tylko gadanie (co nie jest prawdą). Astrid, pchana wyrzutami sumienia, w końcu zgadza się jej pomóc. Dziewczyny razem pokonują w walce wielu większych od siebie mężczyzn. Heathera chce zabić Dagura, ale gdy dowiaduje się, że są rodzeństwem, zrozpaczona ucieka. Pomimo zachęty Astrid, Heathera nie chciała zostać Na końcu świata, ale podziękowała Astrid, bo "miło było mieć przyjaciółkę". Astrid było bardzo smutno, gdy Heathera odleciała.

Dziewczyny ponownie się spotykają podczas potyczek z Łowcami, po których stronie stanęła brunetka. Dochodzi między nimi do paru przepychanek, jednak ani razu żadna z nich nie zadała sobie widocznych obrażeń. Później okazuje się, że Heathera jest podwójną agentką, w czym pomaga jej Astrid. Dziewczyny wielokrotnie spotykają się potajemnie i ustalają dalsze plany działania. Astrid była nawet gotowa okłamać Jeźdźców byle tylko zapewnić Heatherze bezpieczeństwo, chociaż zrobiła to z niechęcią i wciąż próbowała ją przekonać, żeby powiedziały chociaż Czkawce. Gdy prawda wychodzi na jaw, Astrid wielokrotnie opowiada Czkawce o swych obawach co do bezpieczeństwa Heathery. Gdy Viggo odkrył, że Heathera ich zdradza i zostaje pojmana jako jeniec, Astrid umiera ze zgryzoty. Nie chce sobie wyobrażać, co teraz czeka jej przyjaciółkę. Gdy Dagur uwalnia Heatherę Astrid jest szczęśliwa. Pozwala Heatherze ponownie odejść.

W trzecim sezonie Heathera została Jeźdźcem, co bardzo ucieszyło Astrid. Dziewczyny praktycznie się nie rozdzielają. Siadają razem przy stole, walczą, pocieszają się, plotkują. Astrid zdradza jej sekrety, których nie mówi nawet Czkawce, jak fakt, że dostała strzałą w nogę, by ta nie trafiła Wichury, Heathera natomiast zwierza jej się z obaw, czy aby przypadkiem nie jest tak szurnięta jak jej brat. Heathera mówiąc coś do Jeźdźców prawie zawsze kieruje swój wzrok na Astrid, której ufa najbardziej. Namawia ją też do wyznania uczuć Czkawce, na co Astrid ze śmiechem stwierdza, że Heathera powinna powiedzieć to samo Śledzikowi. Ich więź jest niczym siostrzana miłość, co Heathera niezwykle sobie ceni.

Rodzice

W odcinku Drużyna Astrid dowiadujemy się, ze Astrid ma oboje rodziców, jednak nigdy ich nie poznajemy. Kiedy dziewczyna odkrywa, że jej dom został zniszczony, natychmiast pragnie się dowiedzieć, czy jej rodzice ucierpieli. Z ulgą przyjmuje wiadomość, że nic im się nie stało, gdyż podczas ataku nie było ich w domu. Poza tym nie wiadomo, jakie relacje Astrid ma ze swoimi rodzicami - raczej nie są zbyt bliskie, ponieważ jak dotąd nigdy o nich nie wspomina. 

Cytaty

To za to, że mnie porwałeś. A to - za całą resztę

—do Czkawki, Jak wytresować smoka

Tym razem... Tym razem, będę lepsza

Jak wytresować smoka

Na słodkiego Thora, co miota piorunami, LEĆ!

do Sączysmarka Jak się zakłada Smoczą Akademię

Tego, czego szukasz, nie znajdziesz tam (patrząc na horyzont), Czkawka. To jest tutaj (kładzie dłoń na jego sercu). Tylko jeszcze tego nie widzisz.

Jak wytresować smoka 2

Nie zabiera się smokowi zabawki. Pff, zero pojęcia.

—Do Ereta Jak wytresować smoka 2

Załatw go, Czkawka!

Jak wytresować smoka 2

Ciekawostki

 • Astrid nie pojawia się w książkach ani w pierwotnym scenariuszu filmu. Jej postać prawdopodobnie opiera się na książkowej postaci, dziewczynce o imieniu Kamikazia.
 • Jest okropną kucharką, czego dowiadujemy się z krótkometrażówki Prezent Nocnej Furii.
 • Na Festiwalu Roztopów konkurencje Toczenie Kłody i Rzut Toporem przegrała przez Śledzika, ponieważ zepchnął ją z kłody i trafił toporem w lecącą do celu broń Astrid.
 • Mimo tego, że była najlepszą uczennicą Pyskacza, nie wygrała ani razu Roztopów.
 • W odcinku Wyrzutki (część 1), Sączysmark prawie ją zabił.
 • Wytresowała swojego Ponocnika oraz Straszliwca Straszliwego.
 • Jako pierwsza z Smoczej Akademii wytresowała smoka bez nadzoru Czkawki.
 • W Smoczej Akademii, specjalizuje się w klasie ostrej, choć po modyfikacjach gatunek jej smoka należy do klasy tropicieli.
 • Jak pozostali jeźdźcy, raczej nie potrafi śpiewać, co widać w odcinku Wiercipieśń.
 • Astrid – imię żeńskie złożone ze staronorweskich wyrazów áss – "bóg" i fríðr – "piękna" (mogło zatem oznaczać "piękna jak bóg", lub "boskie piękno", co pasuje do wyglądu Astrid).
 • Miała złamaną rękę przez zderzenie się z Sączysmarkiem, co było pokazane w krótkometrażówce Świt jeźdźców smoków.
 • Jej nazwisko po raz pierwszy padło w odcinku Zemsta.
 • Nazwisko "Hofferson" jest błędne i oznacza "Syn Hoffera". Prawidłowo powinno brzmieć Hofferdóttir (córka Hoffera). [1]

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP
Dragon icon TOOTHLESS
Humans icon DRAGO
Humans icon GOTHI
Humans icon HEATHER
Scifim 2
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier