FANDOM


Wikipedia-icon.png Treści z Wikipedii
Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.
Zobacz oryginalny artykuł i autorów.
Alexander rybak 10.jpg
Alexander Rybak
(biał. Алякса́ндар І́гаравіч Рыба́к, Alaksandar Iharawicz Rybak, ros. Александр Игорович Рыбак ur. 13 maja 1986 w Mińsku) – norweski wokalista, skrzypek, kompozytor i aktor pochodzenia białoruskiego.

Kariera

W wieku 5 lat zaczął grać na różnych instrumentach, głównie na skrzypcach i pianinie, czym kontynuował rodzinne tradycje, wcześniej zaczął komponować piosenki i pisać do nich teksty. W wieku dziesięciu lat dostał się do Barratt Due Institute of Music.

W 2004 roku otrzymał Nagrodę Kulturalną im. Andersa Jahre'a. Rok później wziął udział w krajowej wersji programu Idol – Idol: Jakten på en superstjerne, przechodząc do rundy półfinałowej.

W 2006 roku wygrał konkurs talentów Kjempesjansen, do którego zgłosił się ze swoją autorską piosenką „Foolin”. Trzy lata wcześniej zgłosił się do tego samego konkursu, jednak nie przeszedł etapu przesłuchań. Po udziale w konkursie otrzymał główną rolę w krajowej inscenizacji musicalu Skrzypek na dachu (wystawianej w 2007 roku w stołecznym Teatrze Nye), która przyniosła mu nagrodę Hedda w 2007 roku.

W maju 2009 roku przeważającą liczbą głosów wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji, którego finał odbywał się w Moskwie. Reprezentował barwy Norwegii utworem „Fairytale” ze swojej pierwszej i debiutanckiej płyty, którą wydał w 2009 roku. 

Występował gościnnie z takimi artystami, jak m.in. Morten Harket z zespołu A-ha, Arve Tellefsen, Pinchas Zukerman, Hanne Krogh i Knutsen & Ludvigsen.

Jak wytresować smoka 2

W 2014 roku Rybak nagrał piosenkę Into a Fantasy na potrzeby ścieżki dźwiękowej do drugiej części filmu animowanego Jak wytresować smoka 2 wytwórni DreamWorks.

Użycza głosu również Czkawce w norweskiej wersji filmu.

Dyskografia

Albumy studyjne:

  • Fairytales (2009)
  • No Boundaries (2010)
  • Nebesa Evropy (2010)
  • Visa vid vindens ängar (2011)
  • Christmas Tales (2012)

Ciekawostki

  • Gra na skrzypcach i fortepianie.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki